| afrodita3333 a întrebat:

La ce trebuie sa fiu atenta atunci cand cumpar un telefon la mana a II a?

13 răspunsuri:
| GigiMenta a răspuns:

La cat de ingrijit este, cat tine bateria, sa nu aibe defecte si cat de bine merge

| Bobes_Vlad_1990 a răspuns:

In primul rand, la aspect, daca arata bine, sunt mici sansele ca telefonul sa aiba vreo defectiune tehnica. In orice caz, testezi tot ce poti, GPS, bluetooth, camera, wi-fi...

| Minks a răspuns:

Sa fie in stare cat mai buna, sa il iei la un pret cat mai mic, eventual sa aiba toate accesoriile.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

La baterie, iar daca e smart phone sa nu fie fake, vrajeala cu dual sim

| horia2012 a răspuns:

Verifici vizual sa arate cat mai bine, sa nu fie prea tare zgariat ca te costa sa inlocuiesti atat ecranul cat si carcasa.
-Verifici touch screenul in TOATE COLTURILE.Trebuie sa raspunda la fel de usor ca si in restul ecranului.
- Verifici conexiunea la internet.)prin cartela sau wi-fi (daca ai unde).
- Verifici transferul de fisiere prin bluetouth (audio, foto,)
- Verifici camera foto (sa functioneze toate setarile.
-Daca ai card ar fi bine sa-l iei cu tine
sa-l pui in telefon si sa vezi daca-l vede si poate formata.
- Verifici ca toate aplicatiile sa functioneze.
- Verifici daca poti trimite SMS-uri.
-Verifici functionarea castilor, pe radio, muzica.
- Incearca daca poti sa nu cumperi telefoane rootate. (cele cu Android)(unii fac root pentru a instala anumite aplicatii). Nu sunt multumiti, merg prost, nu mai poti reveni si incearca sa scape de el.

| Wehrmacht a răspuns:

Foloseste-l putin.Sa nu sacadeze.Sa nu fie o replica.Verifica daca chiar are performantele care ar trebui sa le aiba.Scoate bateria si uitate la pini.Sa nu fie rupti. Uita-te si la chestiile alea cu care se prinde placuta aia care vine peste baterie.Sa nu fie rupte. Daca este mai zgariat intr-o singura parte dar in rest arata bine s-ar putea sa fi fost lovit acolo.

Dupa ce tocmai mi-am pierdut telefonul iti spun asta: ai grija sa nu fie furat.

| afrodita3333 explică (pentru Wehrmacht):

Il cumpar de la un sediu gsm, pot fi furate daca cumpar de la o firma? Cum imi dau seama daca e o replica?

| afrodita3333 explică (pentru horia2012):

Cele cu windows 8 intra in categoria android?

| Wehrmacht a răspuns (pentru afrodita3333):

Daca il iei de acolo ti se spune ca e o replica.Si nu e furat.Am crezut ca zici SH de la cineva(cunostinta, persoana cunoscuta pe net...etc)

| horia2012 a răspuns (pentru afrodita3333):

Da. Cu diferenta de root. Nu se face root la Windows 8. Si inca ceva. Cele care au windows 7, 8 nu poti transfera fisiere prin bluetooth decat intre ele. Nu poti face transfer intre unul cu Windows si altul cu Android. Daca il cumperi de la un sediu gsm (dupa cum ai spus) e foarte bine, pentru ca ele sunt verficate.

| afrodita3333 explică (pentru horia2012):

Nu prea ma intereseaza sa iau fisiere de la atcineva.Am blueooth pentru pc si imi luam tot ce avem nevoie prin el. Cele care au windows 7, 8 permit asta?

| afrodita3333 explică (pentru Wehrmacht):

Pai si la astfel de magazine nu au decat replici? Nu au si originale?

| horia2012 a răspuns (pentru afrodita3333):

Prin bluetooth, nu stiu, dar pentru conectarea la PC a celor cu windows 7, 8 iti trebuie programul "zune", gratis. Prin el, transferi ceea ce vrei. Uie aici:
http://www.windowsphone.com/ro-ro/how-to/wp7/zune-software