| sfantavineri a întrebat:

La ce aspecte ar trebui sa fiu atenta cand cumpar bijuterii  la mana a doua?

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un bijutier si iti va spune daca este sau nu aur.

leonardk
| leonardk a răspuns:

De ce la mana a2a? Te-ai gandit ca acele bijuterii au reprezentat ceva candva pentru cineva? Ca ele au purtat si poarta o incarcatura sentimentala pentru altcineva? Cand le admiri te gandesti ca cineva a trebuit sa renunte cu lacrimi la ele ca sa-si poata cumpara paine? NU catecoric nu as cumpara bijuterii purtate de altcineva.

| Zoombe3 a răspuns:

Pai sa fie ceea ce spune ca este, ca multi vand aur si de fapt este orice alt metal suflat cu aur, sa fie bine finisat, si nu in ultimul rand sa aiba gramajul pe care il platesti.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Asa de bine poate sa semene cu aurul, sa aiba si marcaj si sa te pacalesti.Trebuie mers la un bijutier, pe care il alegi tu, nu cel care vinde(ca sa nu fie mana, in mana cu cel care il vinde). Ce spune bijutierul este sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fi atent sa aiba stanta (marcaj unic) pe bijuterie si sa fi atent/a de la cine cumperi ca s-ar putea sa te trezesti ca ai cumparat aur turces de proasta calitate si tu te-ai asteptat la aur italian de buna calitate.
Nu iti recomand sa cumperi la mana a doua chiar daca in bijuterie e mai scump primesti si pana la 3 ani garantie si ai satisfacera sa stii ca ti se repara o bratara rupta de exempluhappy