| R18 a întrebat:

Mi-am luat un Nokia C1-01, am la el un card microSD de vreo doi ani, am vrut sa bag muzica si ceva teme pe telefon, dar nu imi mai citeste cardul nici Pc-ul si nici Telefon.ce sa fac sa mai imi mearga dau funda...

1 răspuns:
| stlucian a răspuns:

Trebuie formatat.
In primul rind, trebuie stiut ca smartphonurile suporta carduri care au un format fisier fat 32.si ext.2, 3, sau 4. acestea sunt valabile numai ptr.telefoane cu android os.ptr celelalte, doar fat 32.
procedeu:
a)descarci si instalezi minitool partition wizard, pe care il gasesti pe google.
b)dupa ce instalezi programul, il deschizi,(binenteles, mai intai trebuie sa conectezi cardul la pc)
selectezi cardul respectiv(ai grija sa nu selectezi alta partitie-spre ex:o partitie din hard discul pc-ului.)
c)dai formatare, alegi fat 32, aplly si astepti sa se formateze.asta e tot.