| Aditza333 a întrebat:

Mi-am luat de curand un Samsung star, si aveam un card de memorie de la vechiul telefon Nokia. Cand bag cardul in Samsung nu zice nimic, nu-l citeste... daca scot cardul spune ca a fost scoasa cartela de memorie. Pe vechiul telefon il citeste, in calculator in citeste. L-am si formatat, ce pot sa fac ca sa-l citeasca si samsungu? Cardul e MicroSD si astea de obicei merg la toate telefoanele.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pe acest telefon ar TREBUI să meargă card microSD - vezi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.gsmarena.com/samsung_s5230_star-2739.php

Dacă-l vede când îl scoţi din telefon aş spune că îl vede şi când îl introduci, doar că nu-ţi arată.
Eventual, să încerci să copiezi ceva pe SDcard şi apoi vezi dacă poţi accesa de pe telefon.

Poţi folosi Kies pentru a copia muzică/poze...

Dacă nu merge şi nu-l poţi accesa, să încerci iar o formatare.

L-ai formatat de pe telefon sau din calculator ( bănuiesc că de pe Pc )?

Dacă nu reuşeşti să formatezi cardul din meniul telefonului, atunci încearcă să scoţi cardul din telefon, închizi telefonul, scoţi bateria pentru 10 minute, o pui înapoi, deschizi telefonul, introduci cardul şi vezi dacă poţi să-i dai direct formatare ( din meniu ).

Dacă nici aşa nu reuşeşti, atunci încearcă să scoţi cardul din telefon, închizi telefonul, scoţi bateria pentru 10 minute, o pui înapoi, introduci cardul apoi deschizi telefonul şi vezi dacă poţi să-i dai direct formatare ( din meniu ).

Dacă nici aşa nu merge, atunci du-te la un Service.

Toate cele bune.

| Aditza333 explică (pentru bursuc001):

L-am formatat si din pc si din meniul altui telefon, pentru ca nu-l citeste. nu apare cand dau la fisierele mele straight face am pus alt card tot micro sd si merge... banuiesc ca e de la card. ciudat e ca la Nokia merge.

| bursuc001 a răspuns (pentru Aditza333):

Ciudat, deoarece e compatibil cu modelul de telefon şi ar trebui să meargă...

Încearcă, totuşi, şi cu "metodele" de mai sus - poate, poate vei reuşi ( că e păcat să cumperi altul ).

Mersi pentru fundiţă.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| Maddalinapunct a răspuns:

Si eu am Samsung star, si mie imi face figuri. scoate-l din telefon si baga-l iar, de mai multe ori. La mine functioneazahappy

| andrea29 a răspuns:

Si eu am un Samsung galaxy mini si la cumpararea telefonului Smart am primit si o cartela de memorie SAMSUNG poate ca telefonul tau mobil are nevoie de card Samsung ...nu sunt sigura...dar du-te la Orange shop si intreaba!