| daniel182005 a întrebat:

N-am înțeles cum funcționează achiziționarea unui telefon cu abonamentul de la Orange!
De ex. un telefon s21 fe, e în jurul la 3000 lei, iar pe site-ul Orange scrie ca prețul cu abonament e 1500.
La abonamentul pe care îl plătesc lunar, ce costuri se mai adaugă? Acei 1500 de lei, împărățiti în 12 rate sau?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NonZarek a răspuns:

Nu, faza cu abonamentul sta în felul următor, prețul acela pe care l ai văzut, trebuie sa îl plătești imediat când ai semnat contractul pentru telefon, apoi va urma, o serie de plata lunara, care în funcție de tipul abonamentului pe care l ai ales, se va crea o suma, de exemplu alegi abonamentul young 1 (nu exista) care îți oferă minute nelimitate ai net 500 GB pe luna, plus restul de bani a telefonului și toate împărțite, rezulta o suma frumușică de aprox 200-300 lei dacă nu mai mult, pe luna. Eu am avut xiaomi 9 si trebuia sa plătesc 800 lei pe loc plus lunar timp de 2 ani, 50 de lei cam asa, in care se afla și minutele nelimitate și net.
Într-un fel e buna ideea dar nu prea, mereu am fost genul care sa cumpere telefonul la liber, ci nu prin abonament, dar nu am avut alta posibilitate, și faza e ca dacă te gândești, dacă cumperi acum telefonul, anul viitor apare altul mai bun, mai smecher, dar tu nu poți renunță la el, și va trebuie sa stai 2 ani cu același telefon.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu prea e indicat sa îți faci abonament, durează mult și te usca de bani.

Vei plăti minutele de pe cartela, si rata la telefon.Deci dacă încărcarea ta de obicei e cea cu 5 euro îți ia lunar 30 și, către 40 de lei minutele plus vreo 50 de lei rata la telefon și cam tot acolo ajungi în câteva luni dacă nu chiar mai bine, ca dacă după ce ai achitat telefonul nu îți mai plătești rata îți oprește cartela.Iar dacă vrei sa îți oprești abonamentul, poți sa aștepți și un an doi în plus în funcție de contract pana sa poți face asta.Ei nu ies pe minus niciodată.

| Brizbriz a răspuns:

E simplu, platesti 1500 de lei cand faci abonamentul si pleci cu telefonul, dupa care, esti obligat prin contract sa platesti abonamentul pe perioada contractuala, care e cel putin un an, iar ei isi scot banii din abonament (care, la un telefon de 3mii de lei, presupun ca e de macar 20eu pe luna)

| daniel182005 explică (pentru Freya1):

Mulțumesc pentru raspuns❤

| daniel182005 explică (pentru Freya1):

Mulțumesc pentru raspuns ❤