| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 a întrebat:

Neata! Am o problema cu google play store! cand vreau sa descarc orice joc, imi arata ca nu am spatiu desi am chiar O GRAMADA de spatiu! Cum pot sa rezolv problema asta fara sa formatez nimic! Funda big grin

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Pai tu oi avea spatiu insa jocurile se descarca si se instaleaza in memoria interna a telefonului.
sunt 3 feluri de memorii pe care se stocheaza date.
cardul tau, sau memoria externa,
memoria telefonului, pe care poti pune aceleasi lucruri ca si pe cea externa,
si memoria interna, pe care este stocat sistemul de operare si aplicatiile.

memoria interna este rezervata de sistemul de operare de pe memoria telefonului

de exemplu. eu am un LG optimus 2x
am un card micro sd de 16 gb
telefonul are 8 gb interni, din care doar 6, 4 sunt accesibili. restul de 1, 2 sunt rezervati de sistem.

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru Danzell):

Am spatiu si in memoria interna -_-

| Danzell a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

Intra in setari la storage si spune-mi cat ai spatiu. la system memory... cat ai la apps si cat ai available

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru Danzell):

141 MegaBytes Liberii! La stocarea interna!
340 MegaBytes Liberii Pe Stocarea cardului SD!
17 gb Liberii La Cardul EXTSD!

| Danzell a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

141 sunt destul de putini.
incearca sa folosesti app2 sd iti muta datele din memoria interna pe sd. poate merge asa

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru Danzell):

Nope Nu Merge! Din ce am cautat eu pe net cica ar fi un bug La Google play store! Si ca sa Il repar Trebuie sa ii dau Root! (ceea ce nu imi prea place)

| Danzell a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

Cand dai root ai posibilitatea sa faci mai multe chestii ce tin de sistemul de operare.
telefoanele care sunt root-ate de obicei au SuperSU instalat. aplicatia controleaza aplicatiile care cer permisiuni root.
eu de exemplu am o aplicatie care controleaza frecventa procesorului, ceea ce necesita permisiuni root. de fiecare data cand o aplicatie iti cere permisiuni root, SuperSU iti deschide un popup ini care iti cere daca vrei sa ii dai ok sau nu, si chiar pentru o anumita perioada de timp.

revenind la problema ta, doar dand root nu cred ca se rezolva problema.
dand root poti folosi aplicatii care te ajuta sa extinzi limita de memorie pe care telefonul o foloseste.