| Criss_1252 a întrebat:

Salut
Am si eu o problema cu cineva.
Un baiat a gasit un telefon Samsung galaxy, si l-a vandut unui prieten, telefonul a fost resoftat si scoasa cartela din el si aruncata.
Telefonul poate fi gasit de catre fostul propietar?
Prietenul meu isi poate recupera bani in caz ca i-l ia politia?
Si v-as ruga sa-mi dati cat mai multe detalii.
Multumesc frumos!
P.S. Telefonul a fost GASIT, NU FURAT! Si a fost "Resoftat" nu i s-a dat " Resetare din fabrica "
Si daca se poate. dati-i si niste sfaturi.

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Chiar daca este gasit, si nu il predai la politie in 3 zile, se considera furt.telefonul are un cod imai, exact ca seria buletinului, si poate fi gasit, daca a fost reclamat la politie ca furat.

| MskDesign a răspuns (pentru express11):

Daca dispozitivul a fost flash-uit, codul se poate schimba si nimeni nu-i va bate la usa, chiar daca nu e corect ce a facut.

| express11 a răspuns (pentru MskDesign):

Treaba lor.