| Vali215 a întrebat:

Am un Samsung A6 și nu pot să efectuez ori să primesc apeluri. Aveți idee de ce?

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asta are legătură cu cartela nu cu telefonul, du-te la sediul ălora de unde ai cartelă/abonament

| Andreeatrb a răspuns:

Mai bine te-ai duce la cineva specializat în domeniu

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema cu A6. Din fericire netul merge asa ca sun doar pe mess sau wapp. Am ajuns la concluzia ca e defect din fabrica. Nu am reusit sa ajung la garantie pana acum dar daca ai garantie mergi acolo ca se rezolva.

| Goete a răspuns (pentru Adry05):

In urma unui furt, ca proprietar poti solicita blocarea telefonului cu respectivul IMEI. Telefonul astfel blocat nu mai functioneaza in majoritatea tarilor din lume ca telefon, dar poate fi utilizat in continuare ca un tablet, conectat la wifi.
Deci, nu e 100% problema cartelei sim, desi e cel mai probabil.
Au existat probleme similare, de errori de IMEI la o marca chinezeasca, nu retin care, si telefoanele nu puteau fi utilizate dar au solutionat problema.

| Adry05 a răspuns (pentru Goete):

Or exista, da majoritatea se datorează cartelei. te duci unde e cel mai simplu, adică la Orange, Vodafone etc etc și acolo dacă nu se rezolvă simplu îți pui și alte probleme ca cele zise de tine...

| Vali215 explică (pentru Furnicuta000):

I-am dat resetare și mi-a mers pentru puțin timp. Merge când vrea el. Nu cred că e vreo problemă la cartelă.

| Vali215 explică (pentru Adry05):

Nu cred că e problema la cartelă. Se poate să fie problema din fabrică. Mai e un băiat aici care are aceeași problemă ca și mine.

| Goete a răspuns (pentru Adry05):

Sau inainte de a merge, te uiti daca ai semnalsi daca e bine pusa cartela sim.
Dar nicidecum nu afirmi ca Nu are legatura cu telefonul, cand Poate avea, chiar daca e mai putin probabil - si astandepinde, de cat de probabil e, ca multe nu stim, doar ca nu functioneaza convorbirile. Nici macar nu stim daca recunoaste cartela SIM, Vali215 nu s-a obosit sa dea multe detalii si se distreaza cum ne strofocam noi pentru el.
Eu ies din joc

| Vali215 explică (pentru Furnicuta000):

Mută cartela. A mers la mine

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Vali215):

Daca o mut in al doilea slot nici macar nu mi-o citeste. Mai mult ca sigur e ceva defect. Greseala mea ca nu l-am returnat in alea 30 zile.

| Adry05 a răspuns (pentru Goete):

Omu a vorbit de parcă strict modelu telefonului ar conta și ar putea afecta convorvorbirile ceea ce e complet eronat și imposibil

| Adry05 a răspuns (pentru Vali215):

Eu am avut ceva asemănător și a fost cartela, m-am dus la Orange și mi-a schimbat-o și după a mers.

| Goete a răspuns (pentru Adry05):

Nu are rost sa discutam pentema asta, tie ti s-a parut ca a vorbit asa, mie nu.
Oricum, cel mai probabil - dar nu 100% - e sa aiba vreo problema cartela sim sau serviciile oferite de compañía telefonica, asa cum ai spus - doar ca tu ai afirmat ca 100% problema vine de aici.
Ar putea incerca cartela in alt telefon.

| Vali215 explică (pentru Goete):

Am răspuns de ceva timp. Am spus că am mutat cartela în celălalt slot și a mers. Acum nu mai am probleme. Și da, recunoștea cartela în primul slot dar nu mergea să primesc sau sa efectuez apeluri.