| Teodora1304 a întrebat:

Buna tuturor.
Am un laptop, a functionat un timp, insa de cam 2 saptamani,cand primesc sau efectuez apeluri video/audio, nu mai functioneaza. Eu aud foarte bine persoana ce ma suna, sau o sun, insa ea aude o "cârâială".
M am uitat prin setari, insa nu stiu unde sa verific exact.
Cineva mi-a zis ca e din setari ci nu din interiorul sau.
Va rog mult sa imi dati cate un sfat daca aveti idee.
Multumesc mult!

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Dacă folosești Skype, FB Messenger, WhatsApp, Viber sau Telegram, trebuie sa mergi în setările programului și sa vezi dacă e pus microfonul default, sau dacă e setat spre minim.
Daca folosești vreo aplicație conținută în Windows 10, trebuie sa mergi în setările windowsului, si sa cauți același lucru.
La microfonul tău e "buba".
Microfonul e înglobat în laptop cumva, sau e (d)in căști? Sau poate ai camera web externa cu microfon?
Da detalii, pentru a putea fi ajutata.

| Teodora1304 explică (pentru NLS):

Nu am camera externa, windowsul e 7 si nu folosesc alte aplicatii, Skype sau alt ceva.

| NLS a răspuns (pentru Teodora1304):

Deci microfonul se afla în corpul laptopului, sunetul vine în boxe, și programul prin care suni. Se numește?

| Teodora1304 explică (pentru NLS):

Facebook,am uitat sa precizez

| NLS a răspuns (pentru Teodora1304):

Încearcă alt browser. Alege dintre Chrome, Opera, Firefox,.
Daca despre Facebook messenger e vorba, nu știu sa aibă setări pentru microfon în program, cred ca folosește setările globale.
Mergi în Control Panel și deschide Sound. In tab-ul al doilea din stânga, verifica sa fie un semn de "bifat", verde, atașat iconiței microfonului. Apoi tot cu iconița microfonului selectata, apasă pe Properties (proprietăți ) in dreapta jos, mergi la Levels, și verifica sa fie primul slider măcar la 85%. Preferabil 92-95%. Microphone Boost poate sa fie +10 dB de exemplu. Apply. OK...

| Teodora1304 explică (pentru NLS):

Am urmat paşii, insa nu pot accesa Apply.
Si am incercat si de pe alt google, si tot asa se aude

| NLS a răspuns (pentru Teodora1304):

Daca dorești, pot încerca să te ajut pas cu pas, spre sfârșitul săptămânii viitoare. Dar pana atunci asigura te ca microfonul funcționează.
Deschide aplicația Voice Recorder (sound recorder) si înregistrează-ti vocea. Pe urma asculta rezultatul și vezi dacă se aude acel "cârâit".

| gelu1970 a răspuns:

Apelurile, le faci prin skype sau un program similar.
eu inainte de orice as reinstala acel program.
il dezinstalezi
restartezi
il reinstalezi