| Voicu_Toma_2000 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy S7 Edge SM-G935F,problema este ca, de cand il am nu a primit update mai deloc, adica el inca are Android 6.0.1,si din cate stiu eu trebuia sa aiba Android 7/8 cel putin, deoarece o verisoara are acelasi model de telefon cumparat la putin timp dupa mine si are Android 7-8, stie cineva ce ii pot face? Nu prea vreau sa ii fac update cu odin sau cu alte programe de genul din PC, exista si alte metode? La update manually imi spune ca,, are update-urile la zi,, sa zic asa.Dau funda mersi!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, e upgradabil la Android 8.0 (Oreo), Recomandare: lasă-l așa!

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru sierra1):

Am nevoie de unele facilitati ce vin de la Android 7 in sus.De upgradabil stiu ca e pana la 8 cel putin.

| sierra1 a răspuns (pentru Voicu_Toma_2000):

Treaba ta, baftă

| F4r4Num3 a răspuns:

Pare a fi o problema din soft...

Nu cred ca îl poți rezolvă fara PC.
Cel mai probabil necesită o resoftare.

Nu i-aș face update-ul la Android 8, poate la 7... Cred ca versiunea pe care o ai acum e cea mai stabilă pentru telefonul tau.

Am deținut și eu un S7 Edge. Pe care l-am actualizat la Android 8. Toate bune si frumoase pana cand am început să am bug-uri în meniu, bateria nu mai ținea la fel de mult, chiar și freez-uri.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru F4r4Num3):

M-am gandit, las samsungul si ma mut pe iphone, am un iphone 7 dar si asta vad ca are probleme, am IOS 12. x, am descarcat ios 13.6 parca si cand sa dau install imi spune ca nu am conexiune buna la internet, si sunt pe wi-fi care e foarte bun, idei?

| F4r4Num3 a răspuns (pentru Voicu_Toma_2000):

Restart Router și/sau telefon.
Mai întâi încearcă să dai restart la telefon, daca nu rezolvă nimic un restart la router ar fi prielnic.

| JicaContra a răspuns:

Https://www.google.com/search?q=how+to+check+for+firmware+update+android+6
https://www.t-mobile.com/resources/how-to-update-android-phone

oricum, eu nu as face update, un telefon mai vechi de vreo 4-5 ani primeste un "update" care **** telefonul (bateria nu mai tine, se incinge, etc.) in ideea sa te faca sa renunti la el si sa iti iei unul nou

eu am avut update active la S8+ al meu dar nu si la Android si la un moment dat god damn MF Samsung a gasit de cuvinta sa isi faca update la aplicatiile lui si am inceput sa am crash-uri de UI, asa ca a trebuit fortat sa fac update la Android 9, insa acum nu mai updatez nimic, nici Android, nici aplicatii, decat personalizat, daca dau peste vreuna care chiar nu merge fara

deci, sfat SINCER: NU FACE UPDATE!

| gelu1970 a răspuns:

Cumpără alt telefon.
Ps: dacă ai root nu o să primească update.
Telefoanele actuale au Android 10 și vor primi 11.
Tu ai un Samsung.
Sunt în topul celor ce lasă baltă utilizatorii în ceea ce numim update.
E una din mărcile ce actualizează telefoanele rău de tot sau deloc.
Eu am cumpărat telefonul cu Android 7.
Acum are 10.
Asta nu o să vezi în Samsung nici peste 10 ani. Și am primit update via OTA. Nu am forțat.
Concluzie: e timpul să cumperi altul și dacă ești rațional vei alege altă marcă.