| Olivian007 a întrebat:

Salut, am un telefon "Orange Dive 70" si pur si simplu nu-mi citeste cardul, l-am avut pe alt telefonul, cardul este un micro sd de 3 gb iar telefonul nu-l citeste. Idei, va rog?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Card micro SD de 3 Gb nu exista, doar de 2 sau 4 Gb.

De regula, un card SD trebuie sa fie formatat pe- si de aparatul in care este folosit, tocmai sa fie compatibil cu aparatul.

Daca nu se face formatarea cardului pe aparat, se intampla sa nu poata gestiona corect continutul si chiar sa faca imposibila citirea, sa-l defecteze.
Incearca sa citesti continutul cu un cititor de card, copiaza ce doresti pe calculator, formateaza card-ul in telefon, iar dupa aceea copiaza inapoi (tot in cititor) materialele dorite pe card, in folderul dorit.