Întrebare recomandată | Emanuel_Cocut_1999 a întrebat:

Salut, cum ar trebui sa verific un telefon când îl cumpăr second sa nu aibă defecte?

Răspuns Câştigător
| DarkShadow98 a răspuns:

In primul rand depinde de ce fel de telefon doresti sa iti achizitionezi.
Samsung :
1. introdu codul *#0*# unde ai forma un numar obisnuit fara sa apesi pe apelare ar trebui sa iti apara un meniu cu diferite obtiuni ale telefonului care te ajuta sa verifici daca e original
2. te duci in setari - despre dispozitiv - informatii software - si apesi de multe ori pe numar versiune, asta ar trebui sa ii activeze optiunile de dezvoltator
3. tot la info software apesi de mai multe ori pe versiune Android, dup ar trebui sa iti afiseze ceva in functie de versiune spre ex eu am 6.0.1 si imi afiseaza prima data ceva ca un v si daca apesi o data ar trebui sa iti aparao alta pictograma gen cap de Android acolo apesi de mai multe ori si dupa tii lung apasat ar trebui sa iti porneasca un joc e de la Android.
4. opresti telefonul si apesi pe volum mai tare, pe butonul de jos de meniu si pe cel de il blochezi si ar trebui sa te duca intr-un meniu secret. daca a facut asta e bine te uiti sa fie setat pe
Reboot system now si apesi ca sa il blochezi asta pentru el e ca si cum ai apasa enter la computer sa ai grija sa nu apesi pe alt ceva. Cam asta ar fi la Samsung

La iphone pur si simplu te uiti sa nu fie codat sau ai grija cum se exprima cel care il vinde adica sa nu zica ca e neverlock decodat de exemplu laughing))) (am patit-o o data la care eu i-am raspuns pai cum e si never lock si decodat neverlock inseamna ca nu a fost nici o data codat) de obicei cele codate cand il aprinzi apare Orange sau telekom sau Vodafone ceva de genul.

La orice telefon trebuie sa te uiti ca lumina care vine din interior la butoane cu e la Samsung la cele doua de jos sa fie o lumina alba pura puternica, nu albastra sau mai stiu eu ce culoare.

si vezi ca pe internet gasesti tot felul de coduri pentru HTC SAMSUNG sau alte telefoane cu andoroid

Sper ca ti-am fost de folos. As aprecia daca ai da funda

2 răspunsuri:
| Marta_Anghel_1997 a răspuns:

Uita-te la componente si la despre telefon si vezi daca iti plac.Si alegeți un telefon 2016 sau 2017 daca nu vrei să îți iei teapa. Sper că te-am ajutat

| alex495 a răspuns:

Te uiti bine la exterior, sa nu fie zgariata, crapata carcasa. Scoti bateria si te uiti in locasul bateriei, trebuie sa fie o eticheta cu modelul. Vezi sa nu scrie kakatpisat sau altceva si tu sa vrei Samsung. ( sa nu fie o copie telefonul respectiv). Apoi daca toate astea sunt in regula il deschizi si verifici daca functioneaza cum trebuie camera, daca ruleaza normal ( sa nu sacadeze in meniu), intri la despre dispozitiv si verifici modelul si seria si acolo, verifici sistemul de operare sa nu fie cinamogen sau altceva si dupa la final testezi accesorile, incarcator, casti etc