| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
De ce este mentalitatea asta la romani ca daca e Samsung e bun si daca e chinezarie(xiaomi/Huawei, etc) e varza?
Pana la urma conteaza performantele, nu unde a fost asamblat/fabricat. Recunosc ca Samsung are capodopere la flagships dar devine ca Apple pe buget, adica platesti firma in locul performanțelor.
Parintii mei au Samsung iar eu cu fratele meu avem iphone(m-am saturat de firma asta, prostie curata). Eu vreau un Xiaomi dar tatal meu o tine una si buna pe Samsung, chiar daca e mai vechi cu jumatate de an si mai urat, prost, etc.

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

Cu gandirea asta esti pe drumul cel bun, fara caterinca.
iPhone-ul este overpriced dupa mine, Samsung-ul devine Apple 2.0 doar ca pe Anroid, iar EMUI este un soft de tot ***; cu durere in c*r de modelelele si utilizatorii lor deci mai ramane Xiaomi, cu unul dintre cele mai bune versiuni de ANdroid (MIUI) si pret extrem de mic pentru ce ofera
EMUI de exemplu nu a pus dark mode pe P SMART 2019, dar a pus numai pe flagship-uri..De ce? Ca sa-si bata pl de utilizatori.Nu este un feature care sa zici ca putea incetini telefonul, ba din contra facea bateria sa tine mai mult.

MIUI urmeaza sa introduca Dark MOde-ul care va fi disponibil pentru toate device-urile care vor primi acel update (si sunt multe).

Acum multi romani care erau putin mai interesati critica MIUI-ul ca cica are bloatware-uri (oameni prosti de altfel) si intr-adevar acum ceva ani aveau, dar tot acum ceva ani erau la inceput si cum si atunci ca si acum nu faceau prea mult profit de pe urma telefoanelor in sine macar de pe soft faceau. In schimb ACUM nu mai exista astfel de probleme

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am observat că Huawei și Xiaomi are tot mai multă lume deci încep să dispară din ideile astealaughing

| Plato a răspuns:

Se implica atat de tare tatal tau in ce telefon ai tu? laughing
Ar trebui sa se bucure, ca e mai ieftin.
Ia-ti un telefon de care ai nevoie, nu unul pentru fite. Nu iti iei telefon pentru ce zice lumea, il iei sa-l folosesti.
Chiar nu inteleg ce treaba are tatal tau ca tu vrei un altfel de telefon, in conditiile in care nu e mai scump sau ceva de genul.

Dupa '89, romanii au adoptat o noua filosofie: "Trebuie neaparat sa arat ca am, ca imi permit!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pentru ce ai nevoie de performante, ce castigi?laughing

| Țoglă a răspuns:

Xiaomi și Huawei își permit să lase preț mic din pricina calității materialelor din care este conceput telefonul.
Samsung pune accentul pe așa ceva foarte mult. Investește în performanță dar și în calitatea materialului folosit.

| NLS a răspuns:

Si eu eram fan Samsung, pana am descoperit Huawei seria P, si in special modelul P10 Plus pe care il am de la data aparitiei.
Am trecut pe Huawei pentru ca nu mi-au placut la Samsung 3 chestii:
ecranele curbate,
bateria ma tinea maxim 20 de ore,
si mult, mult bloatware, ce in timp isi pune amprenta asupra vitezei dispozitivului.
La Samsung-ul vechi am dezactivat peste 25 de aplicatii aiurea, la Huawei doar vreo 9-10.

Si la Huawei platesti performanta, exact ca si la Samsung.
Adica cel mai scump scump flagship de pe planeta va veni in curand de la Huawei.
2300 euro, doar modemul folosit costa ~450-500 euro.

| andy62 a răspuns:

Sa sti ca tata are dreptate.
Un produs de la o societate de renume este intotdeauna de preferat. Cumpara-ti Samsung S7 sau S10.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E mentalitatea aia "dau un ban, dar știu că merită". Unii consideră că un produs mai scump e automat și mai bun.

| SkyPilot a răspuns:

Pana si CFO-ul lor, "printesa mostenitoare", care a fost retinuta in Canada la cererea USA in loc sa utilizeze maretele lor produse foloseste Apple:
http://9to5mac.com/......e-instead/
Asta spune totul despre calitate.

| Panamax a răspuns:

Prostie curata este postarea ta de copil mucos.

| Demidol a răspuns (pentru Plato):

"Se implica atat de tare tatal tau in ce telefon ai tu? "
Eu inteleg ca tatal i-l cumpara. Asa ca, se implica.

Bula
| Bula a răspuns:

Telefonul se foloseste pentru comunicare. Un telefon foarte rezistent, cu butoane, se poate cumpara cu 100 euro.

Tot cu 100 euro se poate cumpara aparat foto compact cu 20 Megapixeli, filmare si fotografiere panoramica, care bate calitativ majoritatea telefoanelor scumpe actuale, de peste 1000 euro (!).

Daca ai chef de joaca, iesi afara cu prietenii, in natura! E mult mai distractiv si mai sanatos decat sa pierzi timpul in camera pe Facebook cu "prieteni" pe care nuci nu le cunosti personal sau va intalniti odata la mai mult de an. happy

| Bogdan70001 a răspuns:

Pentru ca romanul de astazi este laudaros. Cum prinde pe cineva cu alt ceva decat ce este popular se activeaza modul cocalar si da cu rahat.Din cauza asta

Si app de la "Pana la urma... locul performantelor" ai spus un mare adevar! UNul foarte mare.

Legat de parintii tai, la ei este alta treaba.Ei o tin una si buna pe Samsung pentru ca unu, iti vor binele si nu vor sa fi dezamagit (desi crede-ma am avut 4 telefoane XIaomi si toate sunt exceptionale, dar ei o spun pentru ca nu au auzit de acest brand si na...) si 2 nu vor sa fie niste petarde (SI NU SUNT) si dupa sa mai plateasca alt telefon. Este frumos ceea ce fac insa ar trebui sa-i ofere o sansa XIaomi-ului pentru ca fac telefoane extrem de bune le un pret foarte mic.
Btw asa era si tatul meu (nu vroia sa-mi iau XIaomi) si dupa ce am cumparat primul telefon Xiaomi din viata mea (REdmi 4X) a devenit si el "fan" pentru ca a vazut ca sunt foarte bune si pretul foarte mic, asa ca de ce sa dai de exemplu 1.500 lei pe unul care este la fel de bun la doar 1.000 - 900 lei?

Eu zic sa mergi pe XIaomi si iti garantez ca nu o sa regreti!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Țoglă):

XIaomi MI 9 are o calitate extraordinara din toate punnctele de vedere si este cel mai bun telefon din lume ( ca performanta), pret - 3.000 lei
S10+ la fel, elemente premium din toate punctele de vedere, dar locul 2 ca performanta...cum explici diferenta asta de pret? Iti zic eu la SAmsung 1.800 lei este doar ca are pe spate "Samsung"

| Plato a răspuns (pentru Demidol):

Dar nu i-a cerut unul mai scump, dimpotriva.

| Liviu a răspuns:

Pentru ca e adevarat ma copilasi, sunt porcari aparute peste noapte.Luati ceva ce a existat pe piata din totdeauna sa nu aveti surprize, luati ceva cu experienta, Nokia, Samsung ...astea sunt de la inceput pe piata, au experienta si nu fac telefoane in dor leni, HTC, allwiew, si restul marcilor aparute peste noapte, unele facute prin cine stie ce catun uitat de lume prin china(nu toate, dar marea majoritate) Samsung si-a pastrat renumele.Eu am Samsung, tata are Samsung, majoritate cunostintelor mele au incercat toate prostiile astea cu camera de 10 megapixeli, cu 15, si dadeau mai ieftin ca mine 2 3 milioane.Rezultatu? eu inca mai am samsungu, ei ba aveau probleme la camera, ba la microfon, ba la memorie, ba la, ba la, ba la...etc intelegi ideea? in plus eu nu spun ca SAMSUNG, e the best.Eu spun ca astea cu renume, Samsung, Nokia, si restul care au aparut printre primele pe piata, sunt mai bune ca restul happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sotia mea a avut un Allview foarte frumos (ala i-a placut ei si i l-am luat). A tinut-o Aproape 6 ani in conditiile in care l-a si scapat pe jos. Eu am avut un Samsung si m-a tinut 2 ani dupa care a murit subit. Cum il nimeresti.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Liviu):

Sti care-i faza ce zici tu acum despre brand-urile noi aparute asa se zicea si de SAmsung acum ceva ani...
De unde sti ca in viitor XIaomi nu va fi un fel de SAmsung? Substimezi degeaba brand-urile noi, tie iti place sa nu mai vezi evolutie sau?
Ca sa nu mai zic ca tu spui ca HTC a aparut peste noapte cand HTC a scos primul smart[hone inaintea SAmsung-ului...asta arata cat de "bine" esti informat

Si doar pentru ca au aparut primele pe piata nu insemna ca sunt si mai bune....asta este o logica de om inchis la minte. Cred ca esti genul de persoana care crede ca pe YouTube mai mult conteaza aboonatii decat creatorul in sine xD

| Frank51 a răspuns:

Din cauza prostiei si lipsei de informare.

| Bogdan70001 a răspuns:

Fara suparare, dar din cauza ta si a tuturor ca tine am ajuns de rasul lumii ca natie peste tot (ma refer la mentalitate).
"Ba copile, tu ai vazut S10? E incredibil"
Tu ai vazut cum arata Mi Mix 3? telefonul ala este cel mai aproape de ce vrea toata lumea si incearca sa faca toti producatorii...UN TELEFON FARA MARGINI. Daca tie iti place mai mult un telefon cu o gaura neagra in ecran decat un telefon fara margini...ei bine insemna ca minti si esti ipocrit

| NeaNicu78 a răspuns:

Nu înțeleg, de ce toți criticați întrebarea acestui om ( copil, nu contează)? vroia un sfat, o idee..., sincer i-ați ce telefon vrei ( eu am Huawei și sun super mulțumit) și dacă nu îți place asculta sfatul părintelui tau ( i-ați Samsung), daca nici așa nu ești mulțumit încearcă iPhone, sper sa faci alegerea corectă și să fi mulțumit, bafta?

| Demidol a răspuns (pentru Plato):

Nu conteaza, e un ban in plus din moment ce deja are un telefon.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru NeaNicu78):

Chiar nu inteleg cum s-a ajuns la ce s-a ajuns... Am iPhone si nu imi place, sunt prea restrictionat. Samsungul mi se pare un fel de Apple pe Android. Voiam Huawei dar peste tot scrie ca EMUI e mai lent si urat decat MIUI (xiaomi).

| danaieladaniela a răspuns:

Huawei este aproape mai avansat decat Samsung..si asta nu este in metalitataea doar a romaniilor

| sierra1 a răspuns:

"Parintii mei au Samsung iar eu cu fratele meu avem iphone(m-am saturat de firma asta, prostie curata). Eu vreau un Xiaomi dar tatal meu o tine una si buna pe Samsung,."

câți anișori ai Nuamnume?

| sierra1 a răspuns:

Like!

| sierra1 a răspuns (pentru danaieladaniela):

"este aproape mai avansat decat Samsung"

ești tot un fan chinezării?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru sierra1):

XIaomi cel mai tare

| danaieladaniela a răspuns (pentru sierra1):

Chinezarii? da Samsung ce ii?

| sierra1 a răspuns (pentru danaieladaniela):

" danaieladaniela a răspuns : da Samsung ce ii?"

Daniela mamă, asta ține deja de cultura generală

https://ro.wikipedia.org/wiki/Samsung

| RAY a răspuns:

Ai dreptate, astea sunt sunt cele mai bune argumente cand esti saracie si nu iti permiti un iphone rolling on the floor