| AlexDorinel a întrebat:

E adevărat ca Xiaomi a depășit Samsung și Apple la vânzări de telefoane?

https://www.mobilissimo.ro/......unterpoint

Cum e posibil din moment ce toți romanii considera iphone cel mai tare telefon?

26 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu stiu de ce e cel mai tare iphone cand are dezavantaje ca nu ai acces gratis la multe app gratis ca la android, androidele ce au? Ai de toate gratuite.

Nu se stie daca xiaomi a depasit Samsung si Apple.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din nou, BAGA-TI MINTILE IN CAP SI GINDESTE INAINTE SA INTREBI TIMPENII! Romania e o piata irelevanta in orice context global. Chiar si la nivel european, Romania reprezinta cateva procente. Puteam sa cumparam noi toti cate un aifon, ca tot alea erau rezultatele. Desigur ca e adevarat, statisticile de vinzari nu sunt facute la misto.

| Simpatic a răspuns:

Nu, Samsung e lider de piata pe anul asta.
Acum 1 saptamana am vazut un top si ordinea era de genul : Samsung, Apple si Huawei.
Doar intr-un alt univers xiaomi ar depasi Samsung si Huawei care-s cei mai mari jucatori pe piata.

Răspuns utilizator avertizat
| Xenoverse1 a răspuns:

Nu! Tot Samsung are cele mai multe vanzari.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu ai habar ce e aia cota de piata in contextul raportarii pe o perioada? Daca vinzarile sunt 10 milioane dintr-o piata totala de 100, inseamna ca am o cota de piata de 10%. Daca te referi la faptul ca din numarul telefoanelor active la nivel global, Xiaomi inca nu detine prima pozitie, aia nu e cota de piata in contextul Q2 2021.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

CE E AIA COTA DE PIATA? Unitatile vindute, numeric, in mii/milioane, reprezinta o cota de piata, care e exprimata procentual. Daca te gindesti la numarul de unitati active in momentul x, aia e alta mincare de peste.
In context global, Samsung inca e pe prima pozitie, pe care o sa o piarda probabil in curand, asa cum si meritau sa se intimple de ani buni.
https://www.statista.com/......rter-2009/

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Samsung e o mizerie la suprapret care si-a batut joc de clienti ani la rind atit pe partea hardware cit si software. Acum de vreo 2 ani au inceput sa livreze update-uri mai cu simt de raspundere. Apropos de ce si cum fac, am de spus un singur lucru: Note7. Ia si cauta de vezi ce s-a intimplat cu Note7.
Apple e pe naiba pentru cei mai avuti. Apple se bazeaza pe ecosistem in primul rind si in SUA orice agarici isi permite, fiindca vin la pachet cu abonamente pentru mai toata lumea, cu planuri avantajoase si pentru femeile de servici. 12 dolari pe luna ti se pare mult? https://www.att.com/brand/apple/iphone-upgrade-program/

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

La faza cu bateriile de la Apple e un scandal mai complex. Nu sunt neaparat terminale proaste din punct de vedere hardware, doar ca Apple fac tot posibilul pentru a vinde modelele noi in detrimentul celor vechi.
Samsung nu a fost niciodata jeg in mod deosebit daca nu adaugam si pretul in enuntul problemei. Din fericire, exista branduri ca Realme sau Xiaomi. M-am jucat o luna si ceva cu un Realme 8 5G, trebuie' sa il returnez zilele astea. Pentru un telefon de 1000 RON, absolut impresionant.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Again, prostii de mare clasa. Uite, Xiaomi Mi A1. Cumparat la lansare, la sfirsitul lui 2017. Android 7. Primit Android 9 ca ultimul update oficial, ultimul update de securitate oficial in toamna trecuta. Pus ROM custom pe el, ruleaza Android 11 de zbirniie, inca are bateria originala. Qualcomm Snapdragon 625, 4 GB RAM, 64 de stocare, excelent si in 2021. Face fiica-mea pe el cate nu fac multi pe telefoane de 4000 RON. A, da, si la achizitie era vreo 1350 RON cred pretul full, pe mine m-a ajuns efectiv cu vreo 300 RON mai putin ca am avut ceva discounturi si cashback-uri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cine ti-a bagat goanga cu salariul mediu de 5000? Si e irelevant cit e salariul mediu - care oricum difera mult de la stat la stat - ci cit te costa VIATA in general. De mincat posibil sa poata minca junk chiar mai ieftin ca la noi, dar cand mergi la dentist si lasi 300 USD pentru o plomba...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Neah. Android 11 ce am pus pe el e incredibil de eficient. Daca aveam sistemul ala pe el de la inceput ma tinea bateria cel putin dublu. Acum oricum e bateria obosita ca are 4 ani, cum ziceam, dar e foarte ok.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Consum mult mai redus, simplu.

| SkateFunk a răspuns:

"toți romanii considera iphone cel mai tare telefon?" rolling on the floor)))))))))))))
creca nu stii ce vorbesti baiatu' meu, care toti, eu nu dau 2 bani pe iphone, are numai dezavantaje, ios, androidul mereu a fost desupra

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru SkateFunk):

Vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acri

| SkateFunk a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Am avut iphone ce nu intalegi, dar mi se pare slab degeaba are pret umflat, doar camera e de el, ca sistemul de operare are multe dezavantaje comparativ cu android
Cei de la Apple au gandirea aia comunista ca daca ei zic cae bun si i pun pretul mare, ca vezi doamne ca merita, doar prostii pun botu la asa ceva( si sunt multi se pare )

| StefanescuDaniel a răspuns:

Nu este adevarat ca Xiaomi a depasit Samsung si Apple la vanzari de telefoane. Total fals. Iar Iphone-urile nu sunt considerate cele mai tari de catre romani ci telefoanele Samsung si telefoanele cu sistemul Android sunt preferate de romani. Iphone-urile sunt foarte slabe la capitolul aplicatii gratuite si in special la durata bateriei. De ce ar vrea cineva sa cumpere un Iphone pe care il incarci de cel putin doua ori pe zi si nu un telefon cu Android care are baterie de 4500-5000 de maH (miliamperi) si pe care il incarca o data si bine si tine bateria 2 zile cel putin!?

| HelloImJosephine a răspuns:

Se poate sa l considere cel mai tare, dar multi n au bani de iphone. xiaomi e mai ieftin decat Samsung si Apple, de aia e probabil cel mai vandut