| ioanandrei a întrebat:

Salut.Mi-am luat recent o baterie externa de 2600 mAh. Bateria telefonului meu are 2000mAh si as vrea sa stiu cam cat la suta mi-ar incarca telefonul...cam 70%?

2 răspunsuri:
| Helper69 a răspuns:

Salut,

Dupa logica mea ai putea sa-ti incarci o data telefonul (100%) si sa-ti mai ramana putin curent in bateria externa.
E doar parerea mea, tinand cont ca 2600 mAh > 2000 mAh.

O zi buna,
-Helper69.

| SkyPilot a răspuns:

Capacitatea bateriei externe este mai mare decat a celei interne. In teorie ar trebui sa se incarce 100% si sa mai si ramana ceva. In practica rezultatul ar putea fi diferit datorita pierderilor si unei posibile diferente de voltaj intre ele (cea in telefon are nevoie de o anumita tensiune pentru incarcarea completa pe care cea externa nu o poate da - chiar daca diferenta este de cativa milivolti).