| NeluFerchi a întrebat:

oare ce sa aleg intre Samsung galaxy s4 i9506 Sony xperia z2 sau Nokia lumia 930 sau altceva cu adreno 330 in jur de 850 de lei pe olx

10 răspunsuri:
| AlexStefan1 a răspuns:

Iti sugerez Sony xperia z2, eu il am de 4 luni si sunt ff multumit, rezistent, istet, memorie buna, camera ff buna, toate bune cu privire la el. nu te lua dupa lumnia ca au windows si e foarte urat.

| RobertMoon a răspuns:

Eu zic sa alegi Samsung, am avut Nokia tot asa cu Windows 8.1 era foarte bun, nu se bloca etc.dar era mai greu la partea cu tonurile de apel trebuia sa il bagi la usb si sa pui într-un anumit folder melodia respectivă pe care o doreai ca ton de apel. Windows e un sistem foarte stabil, nu se blochează, consumă baterie puțin, acum nu știu ce să zic, e alegerea ta.

| Blindeye a răspuns:

Eu am s4 value edition GT-I9515 și sunt foarte mulțumit. Sony și Nokia sunt deja epave date uitării. Nimeni nu le mai vrea.

| RB26DETT a răspuns (pentru Blindeye):

Sony este epava? Nu stii ce vorbesti! Pe cand S4 tau foloseste un chipset exynos considerabil mai slab decat chipset-ul qualcomm de pe xperia z2 ti-ai gasit sa te bagi! exynos e facut de Samsung, alea qualcomm de AMD! Este S4 rezistent la apa? Are S4 camera mai buna? Are S4 CPU si GPU mai bune? are S4 carcasa din material premium? Pe z2 este din sticla si aluminiu, pe S4 este sticla [ecranul] plastic si iar plastic vopsit sa para cromat care se decojeste in timp si arata naspa...
Daca vrei si ceva jocuri pe telefon S4 nu se prea descurca, mai ales cu astea heavy! Uite alta chestie tare la Sony, iti brick-uiesti telefonul? descarci Sony PC companion si-i faci hard reset, odata am dat-o in bara cu xperia M, i-am facut root, l-am modificat aproape tot, avea atatea modificari incat ii lua 3-4 minute sa porneasca fata de sub un minut cum ii lua inainte [2 aplicatii ce-mi treceau aplicatiile si jocurile pe card dintre care o aplicatie la pornire imi 'monta' 2 gb de aplicatii] tot asa l-am modificat pana cand am ajuns la un boot loop, i-am facut hard reset, foarte simplu si acum merge ca nou! Daca nu-ti iese cu root-ul pe un Samsung, iti da eroare, ai sanse sa ti se strice sau imediat dupa ce i-ai facut root si din cate stiu kies sau ce au aia de la Samsung e mai mult degeaba!

Touch wiz-ul ala lent... pfff
Sa fi avut Z2 in loc de s4! Nu-l dadeai nici pe S5! Cat de rapid este androidul pe Sony, cat de bine se misca, cat de personalizabil este, cat de bine este organizat si cat de mult te ajuta aplicatiile alea mici, deschid 2-3 aplicatii mici precum calculator, browser, currency converter si alte alea in timp ce eu ma uit pe youtube de exemplu sau joc ceva, sunt in timpul jocului dar deschid browserul fara sa ies din el, xperia M, lansat acum 2 ani si inca merge ca nou, fara probleme! Ce are? chipset qualcomm, 1ghz dual core, adreno 305 si 1 gb RAM!
Altceva tare la Sony, primesti update-uri la aplicatii precum album, walkman si alte alea, ai addon-uri pentru camera, ai cateva aplicatii in google play special facute pentru Sony, ai teme care schimba texturile butoanelor, cadrelor etc... Sony sunt dotate cu foarte foarte multe chestii dar uite ca au sistemul de operare mult mai rapid decat cel de pe Samsung care este mai saracacios la design, mai putine chestii dar totusi mai lent!

| Zazy a răspuns:

Samsung. E cea mai bună firmă, după Iphone! Acum e alegerea ta. O zi bună!

| zeBraJaM a răspuns:

I-a Nokia lumia 930. are un prieten de-al meu si merge perfect. il are de vreo 5 ani si nu are nici o zgarietura. spui ca e nou. + ca se vad foarte bine filmele pe el ( in general alea xxx). in fine e alegea ta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dintre acestea, eu aş alege Sony Xperia Z2 deoarece este mai performant d.p.d.v. tehnic.

Vezi comparaţia & MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.gsmarena.com/compare.php3?&idPhone1=5542&idPhone2=6144

http://www.smartprix.com/......shyavr.php

Toate cele bune!

| Blindeye a răspuns:

@CristiCristi se vede cât de bun e Sony! Îl are toată lumea. Eu mă refeream ca sunt epave firmele. De-abia mai găsești pe cineva cu Sony sau Nokia. Trebuie sa ai o problema. Ori Îți iei Samsung sau IPhone ori mai bine ramai fără telefon.

| NeluFerchi explică:

Mersi tuturor de raspunsuri. am conclus: rugati-va sa adun bani de un Z3