| MaximAndrei10 a întrebat:

Recent am cumpărat un IPhone 8 de la un prieten, iar când introduc o cartela in el îmi spune sim incompatibil deși el folosea aceeași rețea înainte.Stiti ce are? Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E dual sim? Incearca cartela sim in ambele sloturi, poate ai nevoie de micro sim, si daca cartela functioneaza in slotul 2 atunci este defect un slot, cel mai bine după verificare dai inapoi telefonul sa si l bage undeva ca te a fraierit, cit ai dat pe el? Ca daca defectul este la unul din sloturile unde intra cartela sim atunci reparatia costă mult, si nu merită sa dai 200 sau mai mult.

| relian a răspuns:

Mergi la un service si te lamuresc aia exact cum sta treaba.

| Delcatty a răspuns:

Sa nu ai cartela demagnetizata. O schimba la orice magazin al retelei pe care o folosesti, pe gratis. Nu implica cumpararea alteia sau schimbarea numarului de telefon.
Daca nu asta e problema, sa nu fie stricat locul pentru sim, lucru care necesita sa il duci la reparat.

| Bizon95 a răspuns (pentru Delcatty):

DEMAGNETIZATA?!?!?!?
NU am auzit IN VIATA MEA, cum ca, cartela sim de telefon ar fi magnetizata, IN NICI UN FEL

cartela e un smartcard, care e un cip si... ATAT

cred ca faci confuzie serioasa cu card-urile bancare care in ziua de azi au 3 metode de citire:
- smartcard (la fel ca sim-ul), cand infigi cartela in ceva si ramane infipta dupa care iti bagi pinul
- cel mai nou NFC - cand apropii cartela de aparatul de plata si... atat (se poate demagnetiza, dar nu prea cred)
- CLASIC - banda magnetica - cand treci cartela printr-o fanta si e citita, aia cica, ca se poate demagnetiza, insa am vazut la Myth Busters cum nu au reusit sa o demagnetizeze decat cu un electromagnet industrial capabil sa ridice masini de o tona

acum raspuns: telefonul poate fi incuiat nu numai dupa retea, dar chiar dupa sim exact, si sa mearga NUMAI cu sim-ul ala, e mai putin probabil, dar nu imposibil

totusi, oricat de putin probabil ar fi, mai e posibil ca sim-ul tau sa fie prea vechi, ma indoiesc ca e asta, dar merita luat in considerare

| Delcatty a răspuns (pentru Bizon95):

Exista termenul. Nu l-as fi folosit daca nu as fi mers eu sa imi schimbe cartela spunandu-mi-se ca e demagnetizata. http://blog-stefan.com/cartela-demagnetizata-ce-pot-sa-fac/

| Bizon95 a răspuns (pentru Delcatty):

Daaaaaa, exista termenul PENTRU CARTELE...
M A G N E T I C E

sim-ul NU are nici o parte magnetica, OARECARE
https://www.quora.com/What-materials-are-used-for-making-a-SIM-card
NIMIC MAGNETIC, un cip, plastic fire si contacte, ATAT

iar link-ul tau e in blogul cuiva, de acum 2 ani, care s-a dus la un dealer, ALA L-A VAZUT CAT DE PROST E, asa ca i-a bagat o pastila pe gat ca e "demagnetizata" ca sa ii inchida gura, asta in caz ca cel care a scris blogul, de fapt bate campii din prima ca sa atraga cititori

NU am auzit in viata mea de o cartela sim magnetizata/demagnetizata, iar pana la mica noastra contradictie, si blogul aluia, nu as fi crezut ca cineva poate sa considere asa ceva!