| WhiskeyFaraNume a întrebat:

Am o problema, cam mare. Tatal meu i-a luat cadou de ziua mamei mele un telefon, Allview P5 Life, cu android 4.4.2 Problema e urmatoarea : Nu merge sa salvez aplicatiile in card. I-am luat un card de 16 GB si nu gasesc setarea. Pe telefonul Huawei Ascend Y511, android 4.2.2 se gaseste o setare la aplicatii unde setez eu destinatia unde sa se salveze aplicatiile. Nu stiu ce sa fac... Ma puteti ajuta sa salvez aplicatiile in card, fara root sau 5000 de programe? Multumesc. Funda + Vot.

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Depinde de soft-ul telefonului. Daca din managerul lui de aplicatii nu se pot muta aplicatiile pe card atunci nu prea ai ce face, mai ales ca androidul 4.4 e cel mai prost android in ceea ce priveste cardurile de memorie - blocheaza scrierea si lasa numai dreptul de citire pentru cardul de memorie la cea mai mare parte din aplicatii cu cateva mici exceptii - doar cateva aplicatii preinstalate cum ar fi managerul de fisiere preinstalat si aplicatia pentru camera cea din fabrica - mai pot scrie pe cardul SD. Celelalte aplicatii daca sunt puse sa scrie pe card, nu o pot face, sau sunt restrictionate la un anumit dosar. Practic, androidul 4.4 e androidul bun numai pentru telefoanele si tabletele fara card de memorie.

| floryn1993 a răspuns:

Setari > Aplicati> selectezi ce aplicatie doresti si optiunea muta card sd

| WhiskeyFaraNume explică (pentru floryn1993):

Si cand e o aplicatie mai mare si nu incape in memoria telefonului ce fac... Eu vreau sa se salveze DIRECT in card...