| KLiNK a întrebat:

Am un telefon Karbonn Sparkle V cumparat recent. Nu prea ma pricep la smartphone-uri (este primul meu telefon cu Android). Cand stau pe net in 3-5 minute se duce un procent sau 2 din baterie. Este ceva normal la smartphone-uri? Netul este prin Wi-fi iar luminozitatea o tin la 20% fara sincronizari in background. Bateria este de 1700mAh. Nu stiu daca este normal si de aceea va intreb. Pana acum am avut numai telefoane "obisnuite" pana am simtit nevoia de un smatphone. Daca va ajuta cu ceva...eu am avut Android 4.4.4 KitKat dar cum am deschis telefonul i-am si facut upgrade la Android 5.1.1 Lollipop.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Da, este normal. Toate smartphone-urile au probleme cu bateria si se descarca destul de repede cand este utilizat.

Răspuns utilizator avertizat
| KLiNK explică (pentru remus1007):

Ca sa iti faci o parere despre cat de buna e autonomia iti dau si specificatiile:
Ecran IPS de 4, 5 inci, rezolutie 854x480;
Procesor pe Cortex A7 quad core de 1, 3 ghz;
1GB memorie ram.
Un prieten are un Allview P6 Life si chiar am umblat putin pe el. Bateria mea se duce aproape ca la el. Cu toate ca eu am display mai mic (si ca dimensiune si ca rezolutie) decat P6 Life. Si bateria lui P6 Life este aproape ca a mea (1750mAh). De aceea nu sunt prea multumit de autonomia telefonului asta.
PS: Probabil sunt obisnuit cu vechiul Nokia...care tinea bateria 2 saptamani big grin

Răspuns utilizator avertizat
| KLiNK explică (pentru remus1007):

Da cu butoane. Odata am avut un Nokia din 2001 parca. Frate, tinea telefonul ala 100% si trei saptamani. Nu stiam ce sa-i fac sa se descarce :)). Si daca-l scapai pe jos riscai sa spargi.....asfaltul. Ceva de genul asta: http://weknowmemes.com/......-nokia.jpg
Oricum se vede ca tehnologia avanseaza prea repede si bateriile nu mai pot tine pasul. Ne trebuie ceva inovator. Ceva care sa schimbe radical ceea ce inseamna baterie pentru un telefon. Faza asta cu "capacitate cat mai mare" la baterii nu va tine la nesfarsit.

Răspuns utilizator avertizat
| KLiNK explică (pentru remus1007):

Aaa de 4000... Da mai tin minte cum era Comunicator laughing Dar e mai bine mai gros ca se vede prin buzunar si il fura tiganii mai repede rolling on the floor