| castravetele a întrebat:

Bateria unui telefon este afectata daca nu o incarc pana la 100%? De exemplu, sa zicem ca am un telefon care a ramas cu 20% baterie, asa ca il bag la incarcat. Daca acel telefon ajungle la 80% si decid sa il scot pentru a il folosi, imi va afecta durata de viata a bateriei?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hahaha, stii ca la bateriile li-ion de generatie noua fix asa trebuie sa le incarci, adica pana la 80% si nu cicluri complete pentru a le mari durata de viata.

7 răspunsuri:
| Levelstar a răspuns:

DA, iti va afecta bateria pentru ca dupa multe intreruperi de incarcare, atunci baterai nu va mai tine mult.

| Danzell a răspuns:

Indicat este sa ii faci ciclu complet de incarcare descarcare.
insa asta nu e mereu posibil.

| LaurNebunu a răspuns:

Pai oricum va tine mai putin ca nu e complet si tine la fel depinde si fe telefon ca smartphonurile cobsuma mai mult ca cele clasice

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se zice ca nivelul de incarcare nu trebuie sa treaca de 80-90% pentru o durata mai mare de viata a bateriei, deci ce zici tu e benefic pentru telefon nicidecum nu il va afecta. Cu toate astea, nu cred ca rezultatele sunt vizibile ca nu tine nimeni un telefon pana in ultimele momente de functionare

| raMLesS a răspuns:

Nu il afectează, chiar dacă il intrerupi din incărcat si este la 80 la sută bateria nu va păţi nimic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Ion la linkul :
http://www.f64.ro/......009new.pdf

http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Po la linkul :
http://www.phoenixmodels.ro/LiPo.htm

Toate cele bune!

| alexs99 a răspuns:

Poti incarca telefonul pana la 80%, insa incearca sa faci un ciclu complet de incarcare o data pe saptamana.
O zi buna.