| beyhh a întrebat:

Cand iti iei un telefon nou si are putina baterie cum o formatezi? Mai demult se zicea ca trebuie lasat 12 ore la incarcat, sa astept sa ajung bateria la 0 si apoi sa il incarc pana la 100? Sau cum ar trebui?

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu trebuie sa ajungi cu bateria la 0 îl bagi la încărcat când îți ajunge la 20% și încarcarci pana la 100%.

| cristimihailov a răspuns:

Formatarea telefoanelor era necesara la acumulatorii pe nichel, deoarece aveau un asa numit efect de memorie. Erau goi dar indicau ca erau plini. E mai complicat in spate, dar esenta asta este.

La acumulatorii pe litiu, nu este necesara formatarea, deoarece efectul de memorie este infim.

Deci nu iti face griji, nu formata nimic. Nu se mai folosesc acumulatori pe nichel de foarte multa vreme la telefoanele mobile.

| alexalx1234 a răspuns:

Nu mai este nevoie la telefoanele actuale