| Masafgdrcxdtvctv a întrebat:

Salut TPU, tocmai ce mi-am luat un IPhone X de la amanet și am observat ca dacă vorbesc cu cineva la telefon și țin telefonul la ureche persoana respectiva ma aude foarte încet iar dacă dau pe difuzor ma aude normal, oare care ar putea fi problema?

6 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

ți-ai luat țeapă, eu zic că e o problemă de hardware. Probabil are ceva de a face cu microfonul.

| Legion7X a răspuns:

Poate are ăla defecte la telefon. Ai încercat doar cu o singură persoană? Este posibil să îți fi luat și țeapă, dacă ai încercat cu mai multe persoane. Exact cum am spus si altora, depinde cum se înimerește.

| siriusblack98 a răspuns:

Are o problemă cu microfonul. Asta este o "bubă" care deseori trece neobservată atunci când îți cumperi un telefon SH.

| Masafgdrcxdtvctv explică (pentru Legion7X):

Am încercat cu mai multe

Bula
| Bula a răspuns:

Telefonul are un singur microfon, care functioneaza si atunci cand il tii la ureche, precum si cand il pui pe difuzor.
Dintre cele doua situatii difera doar pozitia telefonului.
Cauza ca se aude mai slab cand tii telefonul la ureche este ca sunetul (vorba ta) ajunge atenuat in microfon, datorita faptului ca-l tii lipit de obraz. happy
Tine telefonul putin distantat de fata ta (mai ales partea de jos, unde este microfonul). Volumul din casca (difuzorul mic) il poti mari din butonul de stanga-sus.
Totodata, la nevoie, trebuie curatite de praf si orificiile microfonului (la service).

| Legion7X a răspuns (pentru Masafgdrcxdtvctv):

N-ai decât să îl duci la service.