| KhaZix a întrebat:

Am un telefon Allview dual sim si am bagat 2 cartele in el, vreau sa-mi spuneti daca consuma mai multa baterie cu doua cartele?! Multumesc!

6 răspunsuri:
| Sandhya a răspuns:

Si eu am tot Allview si am doua cartele in telefon si nu mi se pare nicio diferenta acum fata de cand aveam doar una, deci nu din cate am observat eu.

| gab0ru a răspuns:

Si eu detin un model de la aceasta firma dar nu am o problema cu asta ci cu bateria in sine. Se descarca extrem de repede din pacate.

| Jipa95 a răspuns:

Consumul este acelasi ca si cand ai avea o cartela in el. Nu consuma mai mult!

| T0ZY a răspuns:

Cum ne exista un proces de rulare in plus la sim nu are ce sa consume, consuma atunci cand primesti apeluri de pe el dar asa nu consuma stai calm.

| mihai69 a răspuns:

Am și eu un telefon cu 2 SIM-uri, dar am observat că autonomia bateriei crește atunci când fie îl țin doar cu unul singur, fie blochez din soft unul, atunci când sunt amândouă cartelele în el.
Explicația nu e foarte grea: fiecare cartelă trebuie să emită periodic un semnal și să spună celulelor din jur unde se află, și eventual să aleagă altă celulă la care să se conecteze, în funcție de puterea semnalului recepționat. În plus, dacă pe una dintre cartele ai nivel de semnal redus de la celule (acoperire proastă), acesta va forța telefonul să emită cu putere mărită și va consuma - evident - mai mult din acumulator.
Nu e chiar lipsit de logică.

| KhaZix explică:

Multumesc tuturor!