| RB26DETT a întrebat:

Salutari, doresc sa-mi schimb telefonul si nu am nicio idee ce sa aleg, tin sa cred ca telefoanele disponibile pe piata in momentul asta sunt slabe, nu reusesc sa ma conving sa-mi placa nici macar unul.
Momentan am un Asus Zenfone 3 care cere schimbat, are unele mici probleme din cauza varstei si utilizarii intensive.
Sunt un utilizator destul de pretentios, totusi zgarcit cand vine vorba de bani, nu vreau sa dau mai mult de 1500 de lei, preferabil ar fi un telefon pana in 1200-1300 deci 1500 e chiar limita superioara a limitei, nu veniti cu ' mai pui x si iti iei ala', 1500 chiar e limita.
De ce am ales Zenfone 3 acum 2 ani?
Am vrut o camera buna cu OIS
Am vrut slot de card si jack
Am vrut sunet de calitate pe jack
Am vrut design frumos al telefonului si sa se simta ca un telefon de calitate atunci cand este tinut in mana, nu ca o jucarie de plastic.
Eram deja obisnuit cu ZenUI avand Zenfone 2 inainte.

Inca am pretentiile astea, problema este ca eu trag destul de tare de telefon si 64 intern sunt la limita insa are nevoie neaparata de slot de card, mufa jack este la fel, foarte importanta, 4 gb RAM mi se par putini pentru multitasking, vreau calitate buna pe jack, am testat unele telefoane de la Samsung si Huawei la banii astia si am ramas socat cum alea scoteau un sunet mai de slaba calitate decat telefonul meu... ( ascult muzica in prostie si la casti si in masina deci chiar am nevoie de sunet bun pe jack )
Da, dupa unii as putea repara telefonul asta sa-l folosesc in continuare dar vreau sa fac upgrade, camerele sunt depasite, sd625 devine lent usor usor si doar 4 gb RAM sunt cam meh, sa nu mai zic de faptul ca am ramas blocat la Android 8, sunt total impotriva rom-urilor custom.
Help, am nevoie de ajutor, vreau un telefon premium model de europa deci fara importuri din china cu adaptor de priza pentru UE, sa fie facut din metal si sticla, nu plastic si plastic cum sunt a-urile de la Samsung sau sa aiba probleme cu americanii cum sunt cei de la Huawei, sau no-name-uri, mai exista telefoane in ziua de azi care sa fie de incredere? Chiar m-am uitat pe site-uri si nimic nu mi se pare de incredere, numai jucarii, faine pe hartie dar se simt naspa in mana, ruleaza bine dar parca sunt meh... help!
(Ma puteti critica/judeca/injura cat vreti pentru faptul ca sunt asa pretentios la banii astia dar sincer mi se pare ridicol sa dai peste 2000 de lei pe un telefon.) Help!

3 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Eu am un Huawei p30 lite si sunt multumit de el. memorie are (128), se misca super bine, bateria ma tine, camera este foarte buna si ai multe setari la ea (48MP), are fast charging si se incarca in fix 80 de minute, design-ul este super si peste toate astea, am dat 1000 de lei. big grin

De aceeasi parere sunt si eu in ce consta telefoanele. Vreau un telefon bun dar nu sunt atat de nebun sa dai mii de lei pe un telefon. Si pot spune ca la ce vreau eu de la un telefon, asta isi merita banii si o sa-l tin mult timp.

| Strepix a răspuns:

P30 lite zic si eu, scapi si mai ieftin.

| darrio2007 a răspuns:

E clar ca ai gusturi proaste cand spui ce telefon ai. Desi sunt telefoane mult mai bune, pe piată, decat ce ai tu.