| MonicutZZa a întrebat:

A citit cineva "Domnisoara Christina" de Mircea Eliade? Cum e? Epotrivita pentru 12 ani?

Răspuns Câştigător
| zoridezi a răspuns:

Pentru o impatimita a lui Eliade cum sunt eu, "Domnisoara Christina"a fost o carte superba! Insa nu stiu cat de potrivita e pentru o persoana de 12 ani...Sunt prezente in carte unele scene mai tari, care sunt mai greu de inteles, dar fara de care cartea nu ar avea acelasi farmec.Insa depinde foarte tare si de capacitatea de intelegere a persoanei respective...adica o persoana de 12 ani, cu mintea deschisa si lipsita de prejudecati poate sa inteleaga mult mai bine decat o persoana de 30 de ani, mult mai limitata. Oricum, cred ca merita sa incerci! Te asigur ca n-ai nimic de pierdut...
P.S.In principal,"Domnisoara Christina" este o poveste de groaza, asa ca daca te sperii usor trebuie sa ai grija cand o citesti.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Domnisoara Christina a fosr favorita mea ani de zile. Am citit-o pe la 10 ani cand nu prea am inteles-o si am reluat-o pe la 13 ani cand am citit-o de vreo 5 ori intr-un an fiindca nu ma mai saturam. Vreo 5 ani a fost scrierea mea favorita.

| Nastia a răspuns:

E asta am citit-o anul asta, la scoala, ...iti spun eu k merita destul,... e super tare, ...citeste-o si mai vedem daca iti place,...

| Bianca_4346 a răspuns:

Multe carti scrise de eliade merita citite.Pe asta nu am citit-o inca...ai incercat si maitreyi, sau nunta in cer? sunt superbe

| Lary a răspuns:

E minunata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ia citit rascoala de rebreanu catsaelul din carpati de jules vernes vei gasi multe similititudini cu aceasta carte. e superba.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea e super! dar trebuie citita mai tirziu de 12 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mai astepte putin ca sa inteleaga mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casa de domnisoara christina?

| andreealaura98 a răspuns:

E potrivita si e super tare.e cea mai tare carte citita acum