| oAdda a întrebat:

Acum 3-4 zile mi-am luat o carte "Fiecare Pentru Sine" de Beryl Bainbridge, un roman in care povesteste niste chestii despre Titanic. Fiindca mie imi pace foarte mult aceasta legenda, nu vazusem prea multe la carte, doar vaporul de pe coperta si l'am recunoscut, abia atunci am vazut ca scrie TITANIC pe el. Eu am 12 ani si nu stiu daca e bine sa citesc acest roman de acum. In 2 zile am citit 92 de pagini din 200 si ceva si chiar in masina pe serpentine eu citeam pentru ca imi placea foarte mult, chiar daca mi se facea rau. Mentionez ca mie nu imi place sa citesc deloc. Are ceva daca citesc romane de acum? Sau a citit cineva aceasta carte? Ce imi propuneti sa fac?

Răspuns Câştigător
| MasterGoldX a răspuns:

Nu e nimic rau in a citi de la aceasta varsta romane. 200 de pagini este chiar ideal pentru varsta aceasta, mai tarziu citesti si mai multe. faptul ca citesti acum e un inceput, poate cu timpul o sa-ti placa mai mult. intotdeauna parintii si profesorii ne indeamna sa citim datorita ca putem sa invatam din ele si ne cultiva o educatie generala. acum fiecare carte poate sa fie recomandata de la o anumita varsta. cel mai probabil aceasta carte poate sa fie citita de la orice varsta, acum depinde si de cum intelege fiecare aceasta carte. citeste pana la sfarsit cartea si apoi tragi concluziile.

1 răspuns:
| RoboBaby a răspuns:

Poti sa o citesti pana la capat daca iti place, dar nu stiu daca o sa intelegi prea mult din ea. ar fi bine sa o recitesti cand o sa fii mai mare (15-16 ani). daca tii neaparat sa citesti romane, ia ceva mai simplu. de ex eu pe la varsta ta am citit toate cartile cu mary poppins. iti garantez ca o sa iti placa imediatwinking