| MineIsLikeABridge a întrebat:

Am 13 ani si nu am simtit inca dragostea adevarata, la mama ii zic co iubesc, dar nu simt nimic in mine, cum este sa iubesti, tot timpu spunem ca te iubesc dar de fapt ce inseamna?(nu ma refer numai la mama ma refer in special la fete, ce simti cand intelnesti (prima dragoste)

Răspuns Câştigător
| BiaBubulina a răspuns:

Pai gandeste asa.gandestete la ceva rau ce se poate intampla cu persoanele iubite si apoi iti vine sa plangi. dupa aceea spui ca i nevoie de persoana aceea si ca trebuie sa o pretuiesti.chiar daca nu simti nimic nu este grav dar incearca sa vezi lucrurile altfel

8 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

E ceva ce fiecare simte diferit, fiecare percepe dragostea ca fiind ceva plăcut, ceva ce te face să te simţi împlinit, dar noi ca indivizi avem propriul stil de a-l integra în vieţile noastre şi de a-l trăi. O să mai creşti până când îţi dai seama. Şi ştii când o să-ţi dai seama că ai iubit pe cineva? Să zicem că o să ai o prietenă, o să-ţi dai seama că ai iubit-o atunci când o să te trezeşti plângând că ai pierdut-o.

| Zenithf a răspuns:

Este normal intr-o epoca anormala. Simtim mai mult cand stam in fata calculatorului, cand facem levelu' n-spe in nu's ce mmorpg naspa decat simtim in rl cand mama care ne-a dat viata vine acasa.
Singurul moment in care ne dam seama de existenta unui sentiment real purtat celor din viata noastra este cand persoanele acelea au iesit definitiv din viata noastra.
Nu-i de vina doar calculatorul pentru asta, ci viteza asta in care traim, toate avansurile tehnologice, care cica ne fac viata mai usoara, ne-au inrobit intr-un mod ca nu mai avem timp pentru noi, pentru cei apropiati, pentru Dumnezeu. Abia daca mai schimbam doua vorbe cu cei iubiti in decursul unei zile, ce sa mai zic de o masa luata in familie, de iesit impreuna cu familia in oras, la iarba verde, etc.

| KoreaJapan a răspuns:

Nu vei intelege la varsta asta ce inseamna dragostea. Asa cum nici eu nu stiu. Am urmarit odata un anime numir Romeo si Julieta (desi o poveste diferita de cea a lui Shakspeare) cu 24 de episoade. As si vrut sa iti dau un lunk cu epidoadele anime-ului in romana dar thinking nu-s pe nicaieri. Decat separat ce am gasit primul episod si al 14-lea. In orice caz, nu cauta metafore, caci stiu si eu destule. Daca gasesti o metafora cu privire la dragoste nu inseamna ca ai inteles ce este iubirea adevarata.

| moonlight2134 a răspuns:

happy Poi, dragostea adevarata nu e chiar cum ai spune parintilor, te iubesc, pentru ca asta e altfel de dragoste, care e normala. Insa dragostea adevarata e atunci cand ai fluturasi in stomac, foaarte multi, cand simti ca fiecare zi din viata ta este plina de lumina si ca poti face orice-ti propui cu usurinta. Cand speranta iti creste pana la cer si inapoi, cand stii ca cineva e mereu acolo pentru tine sa-ti atinga sufletul si sa-ti citeasca in ochi orice dorinta, sa te alinte. Dragostea e acea stralucire din ochi care te vrajeste ajungand sa te faca sa zbori. Ce e dragostea? Este nevoia de a te impartasi cu persoana iubita. Dragostea e asemenea febrei; nu le putem stapani pe niciuna si nici nu putem limita intensitatea lor. Dragostea este abilitatea de a merge prin conflicte impreuna.
Ma rog... as putea spune mai multe laughing)... sper ca ai inteles ce vreau sa spun si sper ca te-am ajutat. happy Succes! ^^

| alice_3838 a răspuns:

Pune o poza cu tine si poate o fata te va placea.Atunci vei simti dragostea adevarata.

| alice_3838 a răspuns:

Nu este usor sa gasesti dragostea, dar trebuie sa incerci. Trebuie sa gasesti o fata pe gustul tau.si cand o gasesti sa fii tu insusi ca sa poti sa o impresionezi.

| Ali28 a răspuns:

Urat ca in ziua de azi cuvinte precum ''Te Iubesc'' sunt la fel de comune precum salutul,care nici acela nu mai e dat din bun simt.A iubi inseamna a te increde si depinde reciproc de o persoana, care nu iti place doar fizic cat si ca personalitate, pentru care nu ai insela sau rani.