| Andreea_3722 a întrebat:

Am auzit ca windows 7 nu are nevoie de antivirus, asa e?(fundita)

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu este asa! Ia-ti un antivirus macar free! Nu poti sa rulezi fara antivirus pe pc! (daca te uiti in centru de actiune - steguletul acela din dreapta jos in bara de activitati ai sa vezi ca acolo iti sugereaza windows sa iti iei antivirus! Unul free iti recomand aici AVG 2011 http://free.avg.com/us-en/download-free-antivirus clik pe download! Succes!

| noktambul a răspuns:

Bazeaza-te pe ce ai auzit! laughing

| Baton a răspuns:

NU
orice windows are nevoie de antivirus instalat din mai multe motive.
daca intrebai de linux atunci raspunsul era DA deoarece linux are sistemele de protectie ale lui si nu are nevoie de ceva extern.
windowsul e ceva mai aiuirea facut.cu drivere de tot felul si pentru toate prostiile, antivirusi si multe multe altele.

| Malasuerte94 a răspuns:

Toate syspeme de operare au nevoie de antivirus iti recomand avg 1 1 sau eset nod 32 4 smart! daca vrei sa il ti fara antivirus... laughing nu iti recomand

| Dorifto a răspuns:

Nu este adevarat.Iti strici PC-ul.Am eu windows 7.La fel si un prieten a incercat faza fara antivirus si a pierdut tot.

| Eliara a răspuns:

Depinde de tine, cat de mult stii sau nu sa te feresti de respectivii virusi. Singuru lucru care te ajuta e firewall-ul daca e pornit, sau Microsoft essentials dar nu e mare lucru. Daca stii sa recunosti virusii nu folosi, daca nu stii atunci pune un antivirus care doar sa te atentioneze de virus, ca sa stii cand sa te opresti.

| aBunnyMind a răspuns:

50% da nu are nevoie daca iti instalezi Microsoft security essentials (mse) eu il am si sunt multumit de el m-a scapat de virusi pe care avast nu ii gasea are asa numitul motor kaspersky, are aceeasi rata de detectie asemanatoare lui kav 2011
(ei bine nu la fel de lacom la resurse) acum poti sa ii limitezi utilizarea procesorului ( 50%, 10%, 30%, 40%.100%) 50 fiind nivelul recomandat calculatoarelor mai slabe si este implicit) iti trebuie doar winows original atat (fata de kaspersky 150 lei licenta) fiind un av gratuit nu mai trebuie sa iti faci griji ca ramai in pana cu protectia sau la produsele gratuite enervantele popup-uri cu upgrade. mai e si windows defender asemanator mse dar nu prea stie el de virusi (doar de spyware, adware)... cu ajutorul windows update si a update-urilor dinamice cum scrie pe site o sa ai mereu protectia maxima oferita) am avut si kaspersky si avira ( variantele platite cu licenta) si inca le mai am dar din curiozitate am instalat Microsoft security essentials (nu fac reclama competitiva) dar testandul o luna am ajuns la concluzia (dupa mine) ca este un produs competitiv tuturor antivirusilor gratuiti si cu plata ( kaspersky si symantec au pus gand rau pe Microsoft pentru produsul acesta, si nu e doar de ochi frumosi avand in vedere ca au pierdut cateva procente fiecare in materie de marketing ). tu alegi vrei protectie oarecum de top gratuita sau micsorarea buzunarului. funda?

| radudavid63 a răspuns:

Àre ceva ce tine loc de antivirus(Windows defender). Ce ai auzit tu esta faptul ca dacatil validezi iti poti downloada un antivirus(Microsoft security esensials)

| Ca7u7z a răspuns:

Am si eu windows 7 si eu am si antivirus si cred ca este chiar necesar.
Iti recomand avira.
Fundita?