| Mihaela2022 a întrebat:

Am fost in vacanță in Portugalia şi era un turist la hotel care întreba cum mă cheamă şi bărbatul care lucra la recepția de la hotel i-a spus numele şi prenumele meu din paşaport si eu l- am intrebat de ce i-a dat informații despre mine? si a țipat la mine spunând că nu a făcut nimic rău. În fond cei care lucrează la hotel au dreptul să spună altora numele si prenumele din paşaport? pot să-i fac reclamație sau acest lucru nu se ia in considerare?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu, nu avea voie sa spuna numele si prenumele tau, decat daca persoana care ar fi cerut aceste informatii ar fi fost din partea autoritatilor, de exemplu de la politie, in orice alt caz nu!
ca sa dai il dai in judecata ar trebui sa demonstrezi ca ti-a adus cel de la receptie un prejudiciu de orice natura, daca acest prejudiciu nu exista atunci nu va fi admisibila plangerea.
ce puteai face insa ar fi fost sa anunti politia din acea zona si sa depui sesizare, dar ma gandesc ca acum este putin cam tarziu nu?
actual poti sa faci reclamatie catre conducerea hotelului, sa le explici cele intamplate si poate astfel cel de la receptie va intelege ca nu este in regula sa faca acest lucru, adica sa divulge datele personale ale clientilor de la hotel!

| adryang78 a răspuns:

Sunt date cu caracter personal și nu avea voie să le divulge fără acordul tău. Da, îi poți face reclamație.