| MytyKoste a întrebat:

Am invatat acum mult timp(cam acum 10 ani) un joc de carti numit "durak" am cautat sa joc online, am gasit jocul durak, dar nu are nici o legatura cu jocul invatat de mine.Cel pe care l-am invatat e foarte complex, ai nevoie de multa logica si memorie.
Explic pe scurt regulile de baza:
Se joaca cu 32 de carti, intre 2-4 jucatori, toate cartile sunt impartite, fiecare jucator are atuul sau(cum e la cruce, 66), dar adversarii nu iti stiu atuul tau pana nu te "declari"(dureaza prea mult daca explic si asta). Cel care incepe da doar o carte, urmatorii jucatori da 2 carti, dar prima carte trebuie sa fie de aceeasi culoare si mai mare, daca nu are o carte de aceeasi culoare si mai mare are 2 variante: ori se "declara"(isi arata atuul) si joaca mai departe ori ia aceea carte(sau carti daca sunt mai multe de aceeasi culoare, dar ai dezavantaj daca esti "declarat" pentru ca nu mai iei doar cartile de aceeasi culoare, trebuie sa le iei pe toate). Scopul e sa ramai fara carti.
Dupa lunga descriere(scurta dupa parerea mea la cat de complex e jocul), iata intrebarea mea:
Cunoaste cineva acest joc? Daca da, imi poate zice alta denumire? as vrea sa il joc online. Am intalnit pot zice multi oameni care cunosc acest joc(majoritatea cu varsta mai mare de 50 de ani, au zis ca au jucat in copilaria lor laughing ), dar toti stiu doar denumirea "durak"....pls help...multumesc anticipat happy

2 răspunsuri:
| Banica_Violeta-Stefania_1998 a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Durak
Aici gasesti orice vrei tu despre el... funda?

| Bagrin_Valentina_1966 a răspuns:

Buna ziua. Noi ne jucam în satul nostru la un joc asemanator, îi ziceam simplu - "În carti"Nu stiu daca despre asta vorbiti.