| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de pastelul "Iarna" de Tudor Arghezi...Nu am gasit-o nicaieri thinking ma poate ajuta cineva cu un link?confused

Răspuns Câştigător
| Katiee^^ a răspuns:

Aceasta?
http://www.aboutromania.com/arghezi51.html - se numeste " Iarna blajina " :-?

13 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Http://www.poezie.ro/index.php/poetry/176318/Iarna_blajin%C4%83

Daca zici ca se cheama Iarna poate te referi la pastelul lui Vasile Alecsandri : http://www.aboutromania.com/alecsandri6.html

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Poate nu e scrisă de Tudor Arghezilaughing.
Eu ştiu că Vasile Alecsandri a scris "Pasteluri".

| piticot a răspuns:

Scuze eu am o problema.Esti sigur ca este scrisa de Arghezi? Nu gasesc nimic care sa semene cu ce vrei tu. Poate George Cosbuc?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu "iarna blajina" straight face
Doar "Iarna"...sunt doua diferite...aia am gasit-o si eu rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@piticot 100% e scrisa de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ananonymousgirl am spus ca nu e vorba de "Iarna blajina" rolling eyes doar "Iarna", simplu...chiar asa greu de inteles e? rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@purplemusic ma rog, poate-i poezie, nu pastel oh go on dar asa mi s-a zis thinking
Si nu mai e nevoie ca s-a facut rost de ea.
Multumesc oricum happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ar trebui sa ma ajuti pe mine pentru ca imi trebuie pentru maine pastelul

| AlExUtZa380 a răspuns:

Te ajut eu! Mi-a trebui si mie candva la scoala chiar de curand si...Intri pe google si scrii vasile alecsandri. Apesi pe pe primul rand si acolo le ai sortate:"poezii" "basme" "pasteluri" etc. Acolo gasesti si Pastelul Iarna.Ma bucur ca ti-am fost de ajutor, dar vad ca deja cineva ti-a trimis linkul! Pe curand!

| Andra11 a răspuns:

Pai nici eu nu gasesc numai definitia este, dar altceva nu si am gasit doar un pastel si acela il stiu, dar imi trebuie altul asa ca nu t-e pot ajuta cu nici un lincsadsad