| stefy01stefy a întrebat:

Am o mica problema.Sunt impreuna cu iubitul meu de 1 an si jumatate(noi avem 16 ani). El va pleca la vara la mare cu parintii lui, iar amandoi si parintii lui isi doresc sa merg si eu.Cum sa o conving pe mama mea(nu prea ma lasa sa merg cu el, pentru ca ii e frica de multe, spre exemplu ca voi sta p plaja si el ma va vedea si tot asa) sa m lase sa merg cu el ca totusi pana la urma sunt cu parintii lui! Va rog ajutati.ma.Dau fundita

5 răspunsuri:
| Bebe_7500 a răspuns:

Hm,părinţii voştri se cunosc? happy.
Dacă nu, sau chiar dacă se cunosc, de ce nu îl rogi pe prietenul tău, să vorbească cu mama lui, să o sune pe mama ta, ca să o lămurească şi să-i explice că vei fi în siguranţă. Asta ar linişti-o cât de cât. Dacă mama ta îl cunoaşte pe prietenul tău, şi are incredere in el, o eventual discutie cu mama lui, i-ar putea consolida increderea. Plus că până la vară, mai este timp, şi îi poţi demonstra că aveţi o relaţie solidă şi că eşti / sunteţi responsabili.
Dacă ea nu-l cunoaşte pe el, încă, profită de timpul pe care il mai ai, şi fă-le cunoştintă. dacă s eva face plăcut, dificultatile vor fi mai mici. Pup :*

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu tu trebuie sa o convingi, ci parintii lui. Ei trebuie sa vina sa discutre cu mama ta, sa se cunoasca, sa o asigure ca vei avea camera ta (neimpartita cu altcineva), ca veti fi supravegheati permanent, ca nu vei fi expusa la riscuri (inec, ratacire, fumat, consum de alcool, etc).

| ioana1704 a răspuns:

Sa vorbeasca parintii lui cu ai tai!

| Mariusssss a răspuns:

La 16 ani sa pleci la mare si sa le spui parintilor ca ala nu ti-o trage pe acolo? laughing laughing Dar ei ce sunt, aborigeni sa creada asta? laughing Oricum si ala are niste parintii de mana a doua. Adica orice parinte responsabil nu ar spune...ia fata aia cu noi, ce daca are doar 16 ani. Sincer te-ai gandit vreodata ca poate parintii tai doresc sa fi un copil educat, sa-ti vezi de scoala, iar la mare sa mergi cu ei. Nu te lasa pentru ca asa ar proceda orice parinte intreg la dibla. La 16 ani esti totusi un copil. Poate nu au chef sa devi una din cele ''Copiii care nasc copii!''

regis
| regis a răspuns:

@Stranger - si nu ti s-ar parea normal ca mama ei sa discute cu ea despre contraceptie, decat sa ii interzica sa mearga la mare? Sau crezi ca la mare fetele raman gravide mai repede decat acasa?

Si eu sunt de parere ca parintii lui sunt cei mai in masura sa deschida discutia. Si nu cred ca trebuie sa dea foarte multe asigurari, ci doar ca esti mai in siguranta decat de una singura sau cu colegele de clasa.