| UnTipObisnuit a întrebat:

Am o problema cu lenea.

Lenevesc si procrastinez mult prea mult. Tind sa las lucrurile aproximativ pe ultima suta de metri si mereu cand vreau sa ma apuc de lucru imi gasesc cate o distragere.

E foarte enervant. Mi-au mai iesit cateva faze fara asta cu productivitatea, dar scoala imi freaca complet programul.

Mai un pic si tind sa ma stresez de pe urma ei rolling on the floor)

Ceva sfaturi impotriva lenei? happy

22 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Primul sfat: sterge contul de TPU.
Al doilea: arunca-ti PC-ul pe geam.
Al treilea: imagineaza-ti cat de rau o sa fie viitorul tau daca nu o sa faci unele lucruri la timp.

| UnTipObisnuit explică (pentru supadeceapa):

TPU nu folosesc atat de des, in seara aceasta poate.
De PC am nevoie ca sunt la mate-info intensiv.
La al treilea...hmm...ma duc sa-mi scriu la mate happy

| deenimariee a răspuns:

Hai sa iti spun ce poti face cu scoala
eu fac in felul asta, daca ai problema cu orele de scoala si nu ai timp de a te juca pe pc calculator etc
si trebui sa iti faci toateeeeeee lectile nico problema! de exemplu eu am marti chimie biologie romana mate engleza si tu ai tema la toate materiile si la romana si la franceza dar tu le poti face pe cele care le ai luni nu pe toate sau poti sa le faci cand ai mintea limpede daca nu ai mintea lumpede degeaba incerci incearca sa iti dai cu apa rece pe fata si sa te concentrezi cu mintea si sa faci tot ce trebui sa faci incet si cu rabdare ca daca te grabesti si gresesti trebui s-o iei de la capat deci ce incerc sa zic este ca nu trebui sa te grabesti si sa ai rabdare ca asa lenea dispare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunță la școala mai bine
eu așa am făcut

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Important e sa stai cat mai departe de retele sociale, pe mine m-a ajutat sa renunt la Facebook.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mincinosu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

E inutilă la școală nu învățăm cum să ne cheltuim banii ci învățam lucruri inutilewinking

| UnTipObisnuit explică (pentru anonim_4396):

Intr-o parte da. Foarte mult timp iti este ocupat cu materii inutile. De exemplu. Daca tu ca individ nu o sa folosesti in viata ta franceza si nici nu-ti place, de ce ai mai pierde timpul?
Scoala este relativ inutila, dar ai nevoie de diplomele acelea :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

laughing)) și după o să te plângi că ți se cere franceză să te angajezi pe nu știu ce postlaughing)

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba se cere, limba asta nu se prinde de nimeni oricat s-ar invata in licee. Eu am facut din a 3-a pana in a 12-a + 2 ani la facultate :))))) nici eu, nici colegii nu stim altceva in afara de
https://www.youtube.com/watch?v=JWXhKc3d3-Q

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

De mine s-a prins destul de bine ce am făcut în liceulaughing

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a introdus disciplinele economie si educatie antreprenoriala.
Ar trebui inclusa o materie cu denumirea educatie financiara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

E prima oară când aud cântecul ăstalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Eu glumeam...

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai un stil aparte.

| teo530 a răspuns (pentru Thecurious):

Toate 3 sunt aceaşi materie.

| Thecurious a răspuns (pentru teo530):

Nu. Se aseamana, dar nu sunt.

| teo530 a răspuns:

Odată ce te-ai împrietenit cu Sfânta Lene niciodată nu vei mai divorţa de ea.

| Thecurious a răspuns:

Gaseste ceva care te motiveaza sa muncesti.

| Sn4k3 a răspuns:

Te bagi pe treaba, n-ai ce altceva sa faci. Stiu cum e ca la fel sunt si eu, tot in aceeasi situatie laughing.

| teo530 a răspuns (pentru Thecurious):

Numele e educaţie antreprenorială dar îi poţi zice dacă vrei economie, educaţie financiară înveţi tot aici.