| hfdikfyh a întrebat:

Am o problema de clasa a 6: Masura unui unghi este cu 24 de grade mai mare masura suplementului sau. Calculati masura unghiului.
FUNDA

Răspuns Câştigător
| talidutza a răspuns:

Suplement inseamna 180 de grade. Trebuie sa aduni 180+24=204 grade. Este simpla.

2 răspunsuri:
| Yoana3 a răspuns:

180+24=204 grade

| Cameliapantiru a răspuns:

Masura unghiului plus masura suplementului sau este 180 de grade. Sa notam masura unghiului cu x. Deci, masura suplimentului sau va fi x+24. Astfel(tinand cont de prima propozitie scrisa de mine), x+x+24=180. Va rezulta: 2x=156. Asadar, x=78(masura unghiului este de 78 grade).
Vezi ca persoana careia i-ai dat funda ti-a rezolvat gresit problema, nu tine cont de aceasta.
Daca mai ai si alte necalritati legate de probleme de acest tip/asemanatoare, lasa un mesaj si iti explic. Multa bafta!