| alex_9048 a întrebat:

Deci va rog si eu ceva! o problema la matematica de geometrie.
Asa spune : Calculati masura unui unghi, stiind ca este egala cu un sfert din marimea suplementului.
P. S: nu imi fac tema dar nu ne-a spus profa la ora nimic de suplemente >>> P. P. S : mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| didina6850 a răspuns:

Pai daca a e primul unghi si b al doilea, a+b=180 (sunt suplementare. suma a doua unghiuri suplementare este 180). si mai stim ca b=4a. atunci 5a=180, deci a este 36 de grade.

3 răspunsuri:
| flo97 a răspuns:

Raspunsul este 45 de grade ca vine 180:4=45winking (cred)

| Liolic a răspuns:

180:4=45 Acesta este raspunsul