| maryelena a întrebat:

Am observat ca sunt unele persoane care daca le spui ceva in gluma (dar ceva care sa ii supere), ei o iau in serios si te injura dar te injura in continuu ca nu mai scapi de ei.
Si sunt unele persoane care daca le spui ceva in gluma te injura doar o data si atat dupa aia poti sa le spui ce vrei ca nu te baga in seama.
De ce unele persoane te injura doar o data si atat? si alte persoane te injura in continuu ca nu mai scapi de ei? Astia care te injura doar o singura data sunt mai maturi? Pe voi daca va enerveaza cineva si va jigneste de cate ori il injurati?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu ma pricep la injurat.As putea spune ca sunt corigenta la materia asta. Din fericire n-am ajuns niciodata in situatia sa fiu injurata in fatabig grin

| hândel a răspuns:

Cei care te înjură numai o dată, nu cred că sunt mai maturi, ci nu sunt suficient de nervoşi pentru. a te-njura în mod repetat.

| Poinsettia a răspuns:

Nu depinde neaparat de maturitate. Depinde de temperamentul fiecaruia. Unu-i coleric, altu' melancolic si normal ca se simte diferenta intre reactiile lor. Primul e exploziv, se enerveaza repede, reactioneaza pe masura. Al doilea e mai calm, mai linistit, nu se enerveaza repede (daca nu are influente colerice) si reactioneaza mai "pasnic". Depinde de fiecare.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Eu nu sunt suparacioasa. Zic o data si imi trece in 10 minute. Am mai intalnit si persoane care nu uita ce le-am zis "la nervi" nici dupa ani laughing Deh, fiecare cu stilul lui...

| ardillabicolor a răspuns:

Si totusi... daca ti se face o "gluma" de ce sa injuri? Asta nu pot sa pricep. De obicei o persoana matura e suficient de matura incat sa se abtina de la injuraturi. Sau in fine, exista persoane care daca "nu dau afara tot" se imbolnavesc de nervi laughing. Referitor la intrebarea ta "De ce unele persoane te injura doar o data si atat?", pai conteaza si ce gluma faci. Poate te injura doar o data pentru ca nu i-a afectat atat de mult ca pe cei care te injura in continuu.

| LawR3n a răspuns:

Sunt persoane care nu pot vorbi fără a folosi un limbaj vulgar, devine un tic nervos cred. Cele mai multe înjuraturi există pe română.

| angeltyo a răspuns:

Tu sigur ai ceva cu injuratul.Pai, in primul rand oamenii injura cand se enerveaza. Bineinteles, de preferat ar fi sa-si tina nervii sub control si sa nu injure, dar asta-i alta poveste. Depinde de structura omului, unii injura o data si apoi isi dau seama ca au gresit si incearca sa se abtina; altii, cand ii jignesti sau le faci ceva, incep sa te injure si sa spuna tot ce au pe suflet, exprimandu-se in cuvinte obscene. Cum am mai spus, depinde de structura fiecaruia; fiecare om e diferit. Eu cand ma enervez de obicei nu injur; poate imi mai scapa vreo jignire, dar incerc sa ma controloez; ies din camera si rasuflu de mai multe ori. Eventual, numar pana la 10. Pe bune, chiar merge. Apoi, imi ocup mintea cu altceva. Sa te enervezi iti consuma toata energia si e pacat sa te consumi pe lucruri stupide, ti-o spun din experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multelaughingpoate il si bat