| DarkShina5566 a întrebat:

Am primit mai devreme o notificare in care o tipa imi cerea sa-i dau like paginii ei.
Acolo avea fotografii (cica artistice) facute probabil la Gara de Nord din Bucuresti. Eu personal, nu cred ca aceasta persoana a avut dreptul sa fotografieze oamenii (romani sau straini) fara acordul in scris al acestora.
Ce se intampla cu aceste persoane?
Pot fi sanctionate intr-un fel, gandindu-ne ca poate acel fotograf nu este absolvent al unei scoli sau cursuri de fotografie?
Care este parerea voastra? Eu una nu sunt de acord cu asa ceva si daca as avea puterea si resurse financiare as pune sa fie sanctionata penal.
Unii oameni considera ca daca au un smartphone sau chiar o camera foto profesionala, pot face poze oriunde si oricand chiar daca acolo apar si minori sau persoane publice si poate chiar oameni obisnuiti care nu-si dau acordul pentru a fi fotografiati.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e corect să faci poze în care oamenii să fie subiectul... fără să ai consimțământul acestora. Și cred că se poate depune plângere, mai ales dacă e vorba de minori.

În schimb, e imposibil uneori să nu prinzi și oameni într-o poză în care subiectul (ex: o clădire importantă) e plasat într-o zonă circulată.

Probabil că depinde de scopul urmărit cu pozele respective, într-o anumită măsură.

Oricum Google când face poze pentru Street View încețoșează fețele oamenilor, așa că nu au probleme. Și fotografii ar putea face asta, deși n-arată prea grozav...

| DarkShina5566 explică (pentru anonim_4396):

Da,n-arata prea grozav...insa acolo erau foarte multe fotografii,, artistice" (se intelege ca erau facute aiurea) cu oameni care n-aveau nici o legatura cu ce ar fi trebuit ea/el sa surprinda in cadru. Nu este corect si "sanatos" ca oamenii sa fie pozati fara acordul lor. Nu stiu exact ce a vrut (cred ca domnisoara) sa surprinda in acele momente insa nu i-a reusit nici pe departe. Ceea ce a fost fotografiat acolo nu are nici o noima si nu este absolut nimic artistic in a poza oameni straini intr-o gara. De aceea sunt foarte revoltata ca oamenii care fotografiaza si surprind momente fizice/naturale nu sunt deloc apreciati, iar aceste domnisoare care pun mana pe o camera incearca sa faca pe "fotografii talentati" neavand habar cu ce se mananca aceasta meserie.
Una este sa surprinzi diferite momente in oras si alta este sa pozezi fara pic de teama si fara discernamant oamenii, bineinteles fara acordul acestora, ca doar suntem in Romania laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkShina5566):

Exact. Mai nou e plină lumea de „fotografi". Mai ales pe Facebook. laughing

Cred că și cu aparatul foto poți să strici liniștea oamenilor la fel cum o fac cei care se simt datori să dea „muzică" pe o rază considerabilă în jurul lor.

Și ar trebui să poată fi opriți cumva. happy

| DarkShina5566 explică (pentru anonim_4396):

Da laughing si-au gasit si ei "talentul", ce sa faca? laughing

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne bazăm pe probabilitate. happy

Probabilitate mică să găsești poze gândite compozițional în portofoliul lor => probabilitate mare să nu fi cerut consimțământul oamenilor.

Ești sigură că a cerut acordul oamenilor ca apoi să facă o poză aproape la întâmplare? laughing