| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

Am si eu o mica nelamurire.Maine am test la matematica si voi da dib impartiri,inmultiri, adunari si scaderi.Totul cu paranteze de aici.Mai dam din relatii metrice in triunghiul dreptunghic si din rationalizarea fractiilor.Intrebare mea este cand am doua fractii cu radicali ca numitori diferiti cand amplific cum amplific? Si daca puteti sa imi dati linkuri cu exercitii de la ce v-am cerut eu.As prefera sa imi raspunda cineva care a trecut de clasa 7 sau vineva care e in clasa 7 si se descurca mai bine la ce v-am zis eu.Si cel mai bun raspuns primeste funda.O sa caut raspunsul care are si linkuri dar si ce v-am spus eu cu fractiile cu numitori diferiti. Multumesc!

3 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Amplifici cu radicalul si apoi aduci la acelasi numitor(daca e nevoie)
P.S. sunt a 8. a deci stiu sigur ca asa ebig grin

Răspuns utilizator avertizat