| Inferno a întrebat:

Noi am descoperit matematica intr-un fel. Asta nu inseamna ca nu putea fi descoperita si in alte "n" feluri.

Oare cum ar arata matematica pentru o civilizatie extraterestra?
Ar avea si ei adunari,scaderi,inmultiri, impartiri, radicali, etc?
Sau poate ar avea niste legi de compozitie proprii.

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Si eu m-am gandit la asta intotdeauna. Din cauza asta nu mi-a placut si nu am inteles niciodata matematica. laughing pentru ca este batuta in cuie si cineva a zis ca trebuie sa fie asa, deci nu poate fi altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu vad cum ar putea fi descoperita altfel o stiinta exacta. Daca extraterestrii descopera aurul, sa zicem, nu va avea alta compozitie doar pentru ca l-au descoperit ei. La fel sta treaba si cu matematica pe nici o planeta unu plus unu va fi egal cu trei. Si tot ce am descoperit noi, radicali, fractii, ecuatii vor descoperi si ei in acelasi mod, pentru ca si ei vor folosi mataematica pentru fix aceleasi lucruri pe care o folosim si noi. Intelegeti ca matematica e universala si se aplica la fel peste tot (fara universuri paralele si gauri negre va rog).

| 0Alexander0 a răspuns:

Numai ei ştiu big grin
Poate ei au descoperit matematica, şi noi am preluat-o prin teoria "astronautului antic".
Sau poate noi am descoperit-o, atunci nu prea cred că sunt şanse să avem aceleaşi legi, operaţii etc. pentru că, probabil, ne aflăm la mare distanţă. Sau poate că o civilizaţie mai dezvoltată a trecut pe aici, şi dacă ne-au descoperit metodele, probabil nu au vrut să le copieze (poate crezând că sunt greşite), la fel cum am face şi noi, nu?
Putem sa înşirăm ipoteze până la nesfârşit, dar un lucru e sigur, nu avem cum să aflam, poate că ei nu au nici măcar matematică, sau nici măcar ştiinţe (posibilităţile sunt infinite), cel puţin acum).