cristacheceliute
| cristacheceliute a întrebat:

Am si eu o problema. Nu mai rezist la bautura: de fiecare data cand beau mai mult de 2 litri de tuica incep sa am ameteli dar ma simt in continuare deshidratat. Oare ar trebui sa ma mut la umbra?

Răspuns Câştigător
| matchpoint a răspuns:

Pe principiul cui pe cui se scoate incearca sa bei mai mult de 2 litri ca poate iti trece si de sete; ca doar e caldura mare.
Hai.PA

13 răspunsuri:
| Crishulinaaa a răspuns:

Pai:1.in loc de tuica bea apa si casa nu te mai simti deshidratata bea 1l de apa la 5-10 min
Bafta

| gabi1994 a răspuns:

Bea ba apa nu tuica mai bine bea o bere

| Toxic_5027 a răspuns:

Tu glumesti, nu? (O_O)

NOname
| NOname a răspuns:

Da, şi dă-te şi cu cremă de protecţie! A, şi să nu uiţi de ochelari de soare!batting eyelashes

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Vara nici eu nu ma pun cu tuica. vara se bea bere.

hmm tu esti EX TPU si pui intrebari de T/A?

| natashacrown a răspuns:

Mai bine bei apa decat tuica.sa nu te vezi pe o banca dormind prin parc happy

| anutza a răspuns:

Cum sa bei fara sa te imbeti
Iti cunosti limitele? Stii cat poti sa bei pana sa te-mbeti? citeste 7 ponturi cum sa bei cu cap si sa eviti mahmureala de a doua zi.
Chiar daca iti stii limitele, alcoolul oricat de "prietenos" ar parea, te poate insela rapid. Fiecare are propria "rezistenta" si in functie de "antrenament" rezisti mai mult sau mai putin. Oricum ar fi, iata cateva sugestii ce, cum si cat sa bei ca sa rezisti pana dimineata, de Revelion.

1. Bea incet, fara graba!

Seara e lunga asa ca nu ai de ce sa dai shot dupa shot. De asemenea, retine ca bauturile cum sunt sampania sau ginul cu apa tonica isi fac efectul mai repede. Evita-le pe cat posibil.

2. Aer proaspat si racoros

Daca se poate, tine un geam deschis in incaperea in care petreceti. Probabil in aceeasi camera se va si fuma, iar daca tot acolo se si danseaza, atunci ai un mediu cald, propice unei "ameteli" rapide.

Explicatia: fiind cald, vei transpira mai mult, adica vei elimina apa care ar trebui sa dilueze alcoolul pe care il bei.

Rezultatul: te imbeti mai usor si mai repede.

3. Mananca inainte de "betie"

Mananca ceva cu o ora inainte sa ajungi la petrecere si sa incepi sa savurezi bautura preferata. Nu alege orice, mananca produse ce contin ulei sau grasimi. Acestea vor incetini rata de absorbtie a alcoolului in organism.

Poti sa mananci: alune, branza, masline, muraturi, humus cu ulei de masline.

4. Fidela pana la capat!

Odata ajunsa la petrecere alege-ti o bautura si ramai cu ea, pana la final. Nu amesteca bauturile decat daca stii sigur ca te tine! Si daca le amesteci, macar ai grija sa nu inchei cu tequila. Poate ca tu nu ai vrea sa inchei, dar ea iti va pune capac. Stii bancul cu tequila? Atunci sigur intelegi ce vreau sa spun!

5. Alege alcool pur

Cu cat mai inchisa la culoare este bautura pe care o alegi, cu atat mai multe componente "straine" are, ceea ce nu poate avea decat un singur efect: o durere de cap, mare cat o zi de post!
Alege bauturi care au fost distilate de mai multe ori, pentru ca au mai putine impuritati.

6. Nu incerca sa tii pasul cu baietii!

Metabolismul unei femei elimina alcoolul mult mai greu decat un barbat. Nu are nimic de-a face cu greutatea sau inaltimea, pur si simplu barbatii au cu 20-30% mai multa apa in organism, asadar orice ar bea este mult mai repede diluat.

7. Paharul magic cu APA!

Tocmai ai terminat o Surubelnita? Felicitari. Daca vrei sa rezisti pana la urmatoarea bea un pahar mare de apa plata. Asa iti ajuti organismul sa dilueze mai repede alcoolul.
Considera ca partenerul ideal al unui pahar cu alcool este un pahar cu apa plata. Daca mai adaugi cateva linguri de salata de boeuf cu masline sau o tarta mica cu branza, este pe drumul cel bun catre un 1 ianuarie fara dureri de cap!

cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

Ce inseamna T/A? Mie imi place tuica mai mult, si n-are rost sa cumpar bere cu atata tuica in pivnita.

cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

@anutza multumesc pentru ca ne impartasesti din experienta, dar nu vad ce legatura are tuica la soare cu revelionul sau cu metabolismul femeii.

| PinkPanther a răspuns:

Tu glumesti, nu? Cum sa bei 2 litri de tuica si sa zici ca nu tii la bautura, altii la cantitatea aia sunt in coma laughing))

| JustMelavJustMe a răspuns:

Nooo...nu cred ca e cazul insa va trebui sa faci enspi mii de operatii ca sa-ti scoata matele si stoamcu ca sa te faci bine.asta e... noroc!batting eyelashes

| dadaye a răspuns:

Ejaculezi sub forma de pudra? NU?
atunci nu esti inca destul de deshidratat happy

| pwp a răspuns:

Daa,ar cam trebui :'))
ia-ti si o sticla de vin alb happy