| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa aflu niste carti pe care le-as putea citi...ma puteti ajuta? ...as dori daca se poate carti potrivite pentru 13-14 ani.multumesc.

3 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Prinţ şi cerşetor, Charles Dickens-David Copperfield, Walter Scott-Ivanhoe, Rob Roy, Daniel Defoe-Robinson Crusoe, Michael Ende-Poveste fără sfârşit, Harriet Beecher-Stowe-Coliba unchiului Tom, Victor Hugo -Oamenii mării, Mizerabilii, Eugene Sue-Misterele Parisului, Wilkie Collins-Piatra lunii, Jules Verne-20 000 de leghe sub mări, Insula misterioasă, Copiii căpitanului Grant, Doi ani de vacanţă, 5 săptămâni în balon, Karl May-Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Testamentul incaşului, Rafael Sabatini-Odiseea căpitanului Blood, Fenimore Cooper-Ultimul mohican, Al. Dumas-Cei trei muşchetari, După 20 de ani, Cei patruzeci şi cinci, Doamna de Monsoreau, Regina Margot, Theophile Gautier-Căpitanul Fracasse, Paul Feval-Cocoşatul, Paul Feval-fiul-Fiul lui d´Artagnan, Maurice Druon-Regii blestemaţi, Michel Zevaco-Cavalerii Pardaillan, Fausta, Fausta învinsă, Epopeea dragostei, Pardaillan şi Fausta, Mayne Reid-Călăreţul fără cap, Ioan Dan -Cavalerii, Taina cavalerilor, Cavalerii Ordinului Basarab, Curierul secret, Frans G Bengtson-Vikingii, Valentin Gustav-Insula robilor, H G Welles -Omul invizibil, R L Stevenson-Straniul caz al doctorului Jekyll şi al domnului Hyde, Insula comorii, ori, dacă vrei ceva mai nou CS Lewis -Cronicile din Narnia, Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11, Băiatul şaman, Hilary McKay-Îngerul lui Saffy, Anna Dale-Şoptindu-le vrăjitoarelor, Gary Kilworth-Attica, Katherine Paterson-Punte spre Terabithia, Carl Hiaasen-Bufniţa, Louis Sachar-Secretul din Lacul Verde, Angie Sage-seria Septimus Heap, Sophie Audoin-Mamikonian-seria Tara Duncan, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Alan Gibbons-trilogia Legendeer, V M Jones-seria Karazan, PC Cast-seria Casa Nopţii, Melissa Marr-Fascinaţie

| ruiseg a răspuns:

Ai o gramada la dispozitie.Ai incercat sa mergi la biblioteca scolii sau din localitatea ta? Acolo imediat poti alege o carte care te va atrage dupa titlu.sau.incerci lucruri noi...De exemplu.ai putea incerca "Domnisoara Cristina" de Eliade...( aici online http://www.scribd.com/doc/2563718/Mircea-Eliade-Domnisoara-Christina), Singur pe lume, Doamna Bovary, Balaciul desertaciunilor, Winnetou, Rosu si negru, Morometii .Mizerabilii.sau daca aspiri spre ceva mai nou.incearca seria Twilight, sau Vampires Diaries, Gossip Girl, Codul lui Da Vinci, Simbolul pierdut, Inger si demon, Gazda, si lista poate continua.

| dya a răspuns:

Ai putea citi...colectia Amurg ca e foarte cunoscuta sau sunt niste carti misto din colectia Chic.( Blonde de milioane, Casatorie din interes, Vreau sa fiu VIP, Un tip la inaltime, Cine stie castiga) sunf foarte dragute.
Sau cartea Mananca, rogate, iubeste de Elizabeth Gilbert.
Toate sunt faine si merita citite.:X