| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Asemanari si deosebiri intre Republica Moldova si Romania? Stiu cateva dar mai spuneti-mi dau test azi puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Asemanari
1. Republica Moldova este cunoscută ca fiind cea mai săracă ţară din Europa. Astfel, în cazul unei comparaţii a nivelului de trai din România cu cel din R. Moldova, rezultatul este unul deloc surprinzător: România este în faţa R. Moldova la orice capitol.

2. Procentual, cheltuielile nu diferă mult.

Deosebiri
1. România este membru al Uniunii Europene (UE), Moldova este membru al Comunităţii Statelor Independente (CSI).

2. Spre deosebire de România, ţară membră UE, în R. Moldova nu există un aflux de cetăţeni străini din ţări mai sărace, care au venit la muncă. În România, există cetăţeni din Pakistan, India, RP Chineză, Turcia şi Republica Moldova

3. O diferenţă între cele două ţări este aceea că, din Moldova, un sfert din forţa de muncă este plecată din ţară. Prin comparaţie cu România, unde fenomenul nu are o asemenea amploare.

Sursa: http://economie.moldova.org/......4-rom.html

3 răspunsuri:
| diminutiv a răspuns:

Cred ca cele mai evidente asemanari fara nici macar un sarci pe Gagal sunt urmatoarele:
limba, simbolurile nationale, istoria, cultura, traditiile, obiceiurile.
Astea le cam stie si un copil de clasa a IV-a.

| ValentinCN a răspuns:

Iata marea diferenta sunt rusii si limba rusa. Aici gasesti scurt, clar si cuprinzator marea diferenta --> http://drept-md.com/moldova-news-in-limba-romana-sau-limba-rusa/