| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta, spunandu-mi cateva asemanari si cateva deosebiri din punt de vedere geografic, dintre Republica Moldova si Romania?

Răspuns Câştigător
| MoneyMoney a răspuns:

Asemănări:
1) româna se vorbeşte în ambele ţări
2) Ştefan Cel Mare are statuie şi-n Moldova şi-n România
3) Râul Prut este şi românesc şi moldovenesc
4) Amândouă ţările sunt situate în Europa central-sud-estică
5) Şi Moldova şi România au graniţă cu Ucraina
6) Amândouă revendică teritorii istorice
7) Ambele au ca monedă naţională leul

Deosebiri:
1) Moldova este mult mai mică decât România
3) În România nu se vorbeşte atâta rusă ca în Moldova
3) România are ieşire la Marea Neagră
4) Moldova NU a participat la niciun Campionat European sau Mondial de fotbal
5) România este membră U.E.
6) Moldova NU este membră NATO
7) România este deţinătoarea unei centrale nucleare

Pentru o fundă sunt suficiente zic eu dar aştept lămuriri de la tine!

6 răspunsuri:
| Ruxiii a răspuns:

Urmareste clima,altitudinile maxime si minime din unitatile de relief,continentul pe care sunt situate,limba,populatia (cat la suta romani,cat la suta magiari,rusi etc.),tarile cu care se invecineaza precum si raurile comune, diferentele de sol, principalele ocupatii ale oamenilor.

| On3St4r a răspuns:

-Romania este o tara medie, iar R.Moldova mica
-Moldova se afla mai in est
-In Moldova se gasesc si rusi
-Moldova e republica
-Romania are iesire la Black Sea etc
Iar asemanari sunt ogroaza...economie,vegetatie,clima,etc

| ღßaßÿღ a răspuns (pentru On3St4r):

Draga mea On3St4r, sa stii ca si Romania este republica!

| Maream a răspuns:

Avem aceeasi clima, agricultura este axata mult pe viticultura, bazinul hidrografic este bine dezvoltat. Deosebiri noi avem deschidere la mare ei nu, altitudinile sunt mai mari la noi, solul nostru este mult mai bogat decat al lor.THX!

| oaneoane a răspuns:

Da: amandoua au moldovenilaughing