| bogdan1011 a întrebat:

Ati citit Nora sau Balada zânei de la Bâlea-Lac? daca da imi puteti da un exemplu de un film care are povestea asemanatoare cu textul asta? as fi foarte recunoscator, va rog am nevoie pe maine la romana.

2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cand vedem un film la tv sau pe calculator, creierul e intr-o stare asemanatoare transei: suntem constienti, dar nu gandim la capacitate maxima. Cand citim, ochii transmit mesajele creierului, care sta sa le descifreze si le pune in scena, pastrand creierul alert si capabil de sinteza, analiza etc. Pune mana si citeste din cand in cand cate-o carte, ai sa vezi ca retii mai repede actiunea si o intelegi mai usor decat cand vezi filmul.

| bogdan1011 explică:

Nu e vorba de asta ca nu vreau sa citesc, era pentru romana la o ora deschisa pentru a putea prezenta mai bine tema textului