| AvalohAlyn a întrebat:

Ati fi de acord cu eliminarea procedurii prin care intrebarile sunt votate de catre userii TPU si refuzate din pricina simplelor pareri neprofesioniste ale lor si nu in ultimul rand refuzate de unii experti TPU? Ati dori ca doar oamenii specializati de la TPU sa poata refuza si modera intrebarile nu userii TPU? Stim cu totii ca ni s-a refuzat multe intrebari pe nedrept si fara motiv concret, clar si adevarat.Care este parerea voastra?

Răspuns Câştigător
| AndutzaAndu a răspuns:

Eu aş fi de acord cu asta.

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică:

Eluveitie si ceilalti, am respectat toate cerintele, mai ales la ultima intrebare care a fost refuzata, multi oameni se plang de acest lucru, de intrebari care au fost refuzate fara un motiv anume ci doar ca nu le convine unora intrebarea si au o parere gresita.Am respectat si i-am trimis mesaj si Ralucai pentru problema, sper sa se rezolve.Nu e corect sa fie refuzate raspunsuri si intrebari de useri care nu au o parere ca a noastra si cred ca nu e buna.Doar specialistii si adminii site-ului pot decide asta.Credeti-ma ca sunt multi nemultumiti in aceasta privinta

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Tu nu te gândeşti că nu poate sta toata treaba pe capul adminilor? Raspunsurile şi întrebările refuzate sunt cu un anumit motiv. Dacă ai respectat toate condiţiile atunci ai dreptul să te plângi dar dacă nu pune'te şi citeşte mai întâi tot regulamentul. Aş fi de acord ca funcţia de raportare să nu mai fie accesibilă tuturor utilizatorilor sau cel puţin după ce e raportata o întrebare sau răspuns de un utilizator să treacă la moderatori să fie verificate şi apoi sa decidă ei dacă rămâne sau nu pe site.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Cei care raspunde TPU tot oameni sunt, erori pot face si ei. Faptul ca se pot modera intrebarile de catre useri inseamna un dialog pe care il realizeaza situl cu utilizatorii sai, e o modalitate prin care te face sa participi la "viata" sitului, implicit inseamna o modalitate de promovare. Apoi, pentru ca cineva se simte lezat ca ii este respinsa o intrebare si o ia personal, il priveste. Poate ca ar trebui sa isi ridice intrebari asupra propriei persoane, nu neaparat asupra judecatii altor utilizatori. Ulterior, daca ii scriu Ralucai si considera ca ai dreptate, iti poate reaproba intrebarea.

Am vazut chiar si intrebari de ale tale care au instigat, in care asteptai o opinie religioasa care sa o confirme pe a ta. Din punctul meu de vedere aceea nu era intrebare, dar nu am refuzat-o. Aici depinde si de valoriile proprii. Insa moderarea o vad utila, mai ales ca sunt unii care incalca reguli de bun simt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa le-o trag celor care ma bruiaza! Ce-mi place cand spun asta... Sunt printre expertii TPU, oameni inteligenti si cu bun simt. Dar... celorlalti, le doresc sa aiba parte de ceea ce urasc ei mai mult pe site-ul asta! Baaaaaaaa! Stiti voi care sunteti. Sunteti antagonici cu imaginea pe care v-ati creat-o pe site, descultilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca majoritatea cred ca expertii si moderatorii sunt cei care refuza/accepta intrebarile. Gresit! Orice user poate raporta o intrebare. Cum scria Raluca pe blog: Nu orice exert e moderator si nu orice moderator este expert. Eu am fost moderator cu mult inainte de a ajunge expert. La moderare sunt expuse intrebarile/raspunsurile celor care nu pot posta direct pe site(de asemenea, le poate raporta orice user pe site). Daca sunt aprobate de 3 moderatori, se accepta. Daca un singur moderator sterge intrebarea, nu mai apare pe site.
Unii abuzeaza de aceasta functie, dar se vor satura daca nu`i baga nimeni in seama.