| Lolololalali a întrebat:

Atunci cand comentez semnificatia unor versuri, ce ar trebui sa am in vedere? Mai exact cum ar trebui sa scriu: sentimente transmise, figuri de stil?

4 răspunsuri:
| xXBernaXx a răspuns:

Da.Trebuie sa explici sentimentele pe care autorul le exprima si ceea ce exprima acesta.trebuie sa spui despre figurile de stil si despre imaginile artistice despre care se spune in poezie. Sper c ate-am ajutat. Daca da, funda.big grin

| Rrrr a răspuns:

Poti sa faci ceva de genu' : "in versurile [.] este surprinsa o imagine auditiva/vizuala/cromatica/olfactiva deosebita care sugereaza. Sentimentele exprimate sunt de. pentru ca. De o mare forta sugestiva observ ca este epitetul/personificarea/comparatia/metafora [.] pentru ca.

| Popescu_Andrea_1999 a răspuns:

Semnificatia versurilor
Pentru a scrie semnificatia unei fraze date sau un vers (semnificatia versurilor) trebuie simplu sa scrieti ce figura de stil/imagine artistica observati, apoi de scris ideea (ce intelegeti din acea figura sau imagine) si starile si sentimentele transmise.

Exemplu
Explica in maximum 5 randuri semnificatia versurilor (ultimele doua) ale primei strofe

"Ochiul lunii se prevedea printre norii cenusii"
Versul "…" este foarte sugestiv si are o importanta deosebita raportat la intregul text.
In primul rand, metafora "ochiul lunii" este si ea foarte sugestiva, exprimand ideea ca luna este asemana cu un ochi care apare slab printre nori.
In al doilea rand, sentimentele transmise sunt de melancolie.
In concluzie, semnificatia versurilor este una deosebita

| Teodora233 a răspuns:

Descrii ce se prezinta in acele versuri. '' in aceste versuri se descrie cum... ''. Dupa aceea scoti in evidenta figurile de stil si imaginile artistice. Si sentimentul happy funda? big grin