| onioni53 a întrebat:

Imi spune si mie cineva cum pot sa explic semnificatia unei figuri de stil intr-o poezie?

Răspuns Câştigător
| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Trebuie să urmezi 3 pași:
1. De ce poetul folosește figura aia de stil?
2. Ce semnifică ea? (ce vrea să zică?)
3. Ce rol are? (de a descrie ceva, de a înfrumuseța ceva, de a arăta că obiectul ăla e nu-știu cum)

Pupici!

| onioni53 explică (pentru DomnisoaraPapusica):

Multumesc mult pentru ajutor... happy

3 răspunsuri:
| AaaaaAalexx a răspuns:

Sa zicem ca ai floare rosie=>epitet cromatic, descriptiv, arata culoarea si frumusetea florii. Apoi mai bagi tu ceva abureli pe acolo si iei punctaj maxim tongue

| mirunette18 a răspuns:

Depinde de figura de stil care iti trebuie si de limita de spatiu indicata dar ideea ar fi asa:epitetul evidentiaza trasaturi deosebite ale elmentelor naturii, prin personificai natura primeste atribute umane, metaforele plasticizeaza limbajul.etc.sper ca ti-am fost de ajutor