| Kidooooo a întrebat:

Bancuri noi cu olteni
funda cele mai amuzante:*:*

14 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Ion şi Maria în şură. Ion către Maria:
- Mărie, dă jos fusta...
- Vai, Ioane, e ruşine...
- Dă-o jos că eu sînt bărbat şi ştiu de toate...
Maria dă jos fusta...
- Mărie, dă-ţi jos ciorapii...
- Vai, Ioane, nu pot, e ruşine...
- Dă-o jos cum îţi spun că eu sînt bărbat şi ştiu de toate...
Maria dă jos ciorapii...
- Mărie, dă jos chiloţii...
- Vai, Ioane, e ruşineee...
- Mărie, dă jos chiloţii că eu sînt bărbat şi eu ştiu de toate...
Maria dă jos chiloţii.
- Pe aici, după cum mi-o zis Vasile, ar trebui să fie o gaură...

Seara, Ion şi Maria se pregătesc de culcare. Ion iese afară să se uşureze. Se întoarce peste cîteva minute cu pantalonii uzi. Maria îl întreabă:
- Plouă?
- Nu, bate vîntul.

Maria către Ion:
- Unde mergi, Ioane?
- La cîrciumă.
- Atunci, ia bate-mă acu, că pe cînd vii, io oi dormi.

Maria se întoarce de la magazin cu o pălărie noua. Către Ion:
- Mă Ioane, să vezi, mi-a zis vînzătoarea că pălăria asta mă face să par cu 10 ani mai tînără.
La care Ion:
- Şi-atunci de ce nu ţi-ai luat trei?

Ion o întreabă pe Maria:
- Mărie, ţie ţi-ar plăcea să fii bărbat?
Maria răspunde:
- Da, Ioane, da' ţie?

Ce face Maria în seara nunţii ca să nu murdărească cearceaful? Se spală pe picioare.

Ion şi Maria erau în pat... Dintr-odată, Maria îi zice lui Ion:
- Mă, Ioane! Trage tu o băşină aşa cum ştii tu.
- Da' de ce, tu, Mărie?
- C-aşa-ţi put picioarele...

| ѕнaмaη a răspuns:

Intrebare: Cum construiesc oltenii un gard?
Raspuns: Pai, monteaza o scandura si scriu pe ea 'etc'!

Intrebare: De ce isi cumpara oltenii masini rosii?
Raspuns: Ca sa si le ciocneasca de Pasti!

Fundaa?

| ღHubbaBubbaღ a răspuns:

Buna sper cati plac si dac da fundita?

In tren, un oltean
> si-un ardelean …
Olteanul: M-a facut
muica oltean, maaa!
Ardeleanul: No, iart-o

La inceputul marii industrializari, tehnologizari si elictrificarea satelor; Un oltean istetz nevoie mare... merge la magazinul satesc sa cumpere un bec, Vanzatoarea femeie de treaba il intreaba de cati wati sa fie becul. Olteanu cere unul cat mai puternic sa aiba lumina multa in casa. Merge acasa bate un cui in mijlocul camerei in tavan,, leaga becul cu sarma si asteapta sa se aprinda. Nervos merge la vanzatoare si i zice ca nu i bun becul sa i dea altul... si tot asa de cateva ori se repeta,,, suparata vanzatoarea se supara pe oltean,,, domnule matale ori faci pe prostul ori iti bati joc de mine? Vezi ca becul arde este bun. Olteanu i zice? Doamana oare nu mi l-ai putea da aprins sa-l duc acasa!?

Doua oltence colege de banca, in timpul tezei la fizica.
Una sopteste, usor agitata, catre cealalta:
− Auzi, nu mi-e clar la problema asta cu vitezele, cat fu T1 la tine?
− Pai… cam zece minute, cred…

Doi olteni într-o camera de hotel.
Unul observa ca celălalt îşi baga şireturile de la bocanci in priza si îl întreba:
- ce faci ba acolo?
La care acesta mirat ii răspunde:
- îmi usuc bocancii
Si de ce ai legat bocancii unul de altul?
- i-am pus in serie sa nu se ardă!

Un oltean merge pentru prima data la oras si aude si el de SIDA.
Merge inapoi in sat si se duce la gardul vecinului si-l intreaba:
- Ma, vecine, tu ai SIDA?
Sta vecinu' nostru si se gandeste: daca-i spun ca am, mi-a cere sa-i dau; daca-i spun ca n-am, zice ca nu-s om gospodar...
Dupa ce se gandeste raspunde:
- Am, dar numa' putin mi-o ramas pe fund.

I: Din ce este facut W. C.-ul la olteni?
R: Din doi pari: de unul te tii si cu celalalt dai dupa caini.

- De ce isi iau oltenii doua pietre cind merg la culcare?
- Cu una sting becul, iar cu cealalta verifica daca au inchis fereastra.

- Cum se numeste penitenciarul de maxima securitate din Craiova?
- AlcaPraz...

Un oltean si un ardelean in tren. Stranuta olteanul.
Ardeleanul: "sanatate, numai bine"!
Stanuta din nou olteanul.
Ardeleanul: "tot ce-ti doresti, sanate, noroc"!
Stranuta si ardeleanul.
Olteanul: "racisi fir-ai al dracu"!

-Ce fac 5 olteni intr-o barca sparta?
-Mai fac o gaura sa iasa apa.

Un oltean si un moldovean:
Olteanu'(cantand): mo' facut mama oltean maaaaaaaa...
Moldoveanu', hatru, ii zice: da' ce voiai sa te faca, ministru'?

I:- De ce stau oltenii cu tarnacopu' langa televizor?
R:- Cand strica un canal sa sape altul...

- De ce oltenii nu fac schi nautic?
- Nu au lac in panta.

- Cand devine casa olteanului submarin?
- Cand se urca Marin pe casa...

De ce rad oltenii cand fulgera?
- Ei cred ca sunt fotografiati!

Un oltean, inginer agronom, scolit la Bucuresti si in strainatate, se destainuie reporterului de la TV ce mult naduf in glas:
- Anul trecut am semanat varza pe 5 hectare dar au mancat-o omizile. Anul acesta am semanat 10 hectare si iar au mancat-o omizile!
- Si ce masuri ati luat? intreaba reporterul TV.
- Anul viitor o sa punem varza pe 20 de hectare. Sa se sature blestematele!

Un oltean si un japonez se plimba.
Olteanul il intreaba pe japonez:
- Ma, tu acolo, in Japonia, cate ore lucrezi?
- Eu lucrez 8 ore. Dar tu?
- Eu vreo 4 ore. Dar pentru cine lucrezi tu asa mult? intreaba olteanul.
- Pai 2 ore pentru patron, 2 ore pentru mine, 2 ore pentru imparat si 2 ore pentru Japonia. Dar tu pentru cine lucrezi asa putin? intreaba japonezul.
- Pai 2 ore pentru patron, 2 ore pentru mine, imparat n-avem, iar de Japonia ma doare in cur!

Cica un OZN a aterizat la olteni si primarul unui sat îi sfatuieste pe locuitori ca, în caz ca vad un extraterestru, sa vorbeasca clar, raspicat si nu prea mult.
Gheorghe era la coasa; coseste el ce coseste si vede ceva mic, verde, si cu ochii bulbucati în iarba. Se duce la el si-i zice:
- Eu, Gheorghe, cosas, cosesc...
La care creatura din iarba zice:
- Eu, Ghita, padurar, ma cac!

- De ce au oltenii capul mic?
-?!?
-Gandesc concentrat.

- De ce oltenii dorm in camp?
-?!?
- Ca sa faca vechime in campul muncii.

Un oltean si un moldovean:
Olteanu' (cantand):
-Pai m-o facut mama oltean maaaaaaaai!
Moldoveanu' razand ii zice:
-Da' ce chizda ma-tii voiai sa te faca, ministru?

Sotia lui Sica, oltean de la mama lui, discuta cu o prietena:
- Maine e ziua lui barbatu-meu si nu stiu ce cadou sa-i iau!
- Cumpara-i o palarie.
- Nu, ca asta i-am luat anul trecut.
- Cumpara-i atunci o carte.
- Nu, ca mai are una.

De unde vine denumirea de olteni?
de la Olt, cand va seca le va spune secatura

I: De ce tin oltenii ceasul in gura? R:Sa le miroasa gura a tic tac

mai multe bancuri pe siteul :
http://divertisment.okay.ro/categorie~bancuri-olteni.html

| AndraAlee a răspuns:

I: Din ce este facut W. C.-ul la olteni?
R: Din doi pari: de unul te tii si cu celalalt dai dupa caini.

De ce isi iau oltenii doua pietre cind merg la culcare?
- Cu una sting becul, iar cu cealalta verifica daca au inchis fereastra.

-Ce fac 5 olteni intr-o barca sparta?
-Mai fac o gaura sa iasa apa.

Doi olteni într-o camera de hotel.
Unul observa ca celălalt îşi baga şireturile de la bocanci in priza si îl întreba:
- ce faci ba acolo?
La care acesta mirat ii răspunde:
- îmi usuc bocancii
Si de ce ai legat bocancii unul de altul?
- i-am pus in serie sa nu se ardă!

Doua oltence colege de banca, in timpul tezei la fizica.
Una sopteste, usor agitata, catre cealalta:
− Auzi, nu mi-e clar la problema asta cu vitezele, cat fu T1 la tine?
− Pai… cam zece minute, cred…

| ellapyssy a răspuns:

Doua oltence la teza de la fizica:

-Auzi, fa.la tine cat fu T1?
Cealalta raspunde:
-Pai... 5-10 minute asa...

| andreea16_3110 a răspuns:

Cica un OZN a aterizat la olteni si primarul unui sat îi sfatuieste pe locuitori ca, în caz ca vad un extraterestru, sa vorbeasca clar, raspicat si nu prea mult.
Gheorghe era la coasa; coseste el ce coseste si vede ceva mic, verde, si cu ochii bulbucati în iarba. Se duce la el si-i zice:
- Eu, Gheorghe, cosas, cosesc...
La care creatura din iarba zice:
- Eu, Ghita, padurar, ma cac!

| andreea16_3110 a răspuns:

Doi olteni în vacanta.La ora 3 dimineata, unul îl trezeste pe celalalt:
- Marine!
- Ce-i?
- Deschide ochii si spune-mi ce vezi?
- Cerul.
- Si?
- Si Luna.
- Si?
- Si Carul Mare.
- Si?
- Si Carul Mic.
- Si?
- Si... Ioaneee! astia ne-au furat cortu'.

| andreea16_3110 a răspuns:

Ce s-ar întîmpla daca puricii ar lumina ca licuricii?
Craiova ar arata noaptea ca Las Vegas-ul.

| andreea16_3110 a răspuns:

Stiti de cîte ori rîde un oltean de un banc?
De 3 ori:
1. Cînd îl aude.
2. Cînd îl spune altuia.
3. Cînd îl întelege.

| andreea16_3110 a răspuns:

De ce vor oltenii sa aiba vaca precum girafa?
Ca sa pasca la vecini si s-o mulga ei.

| andreea16_3110 a răspuns:

Se duc oltenii la primarul din Craiova, sa capete permisiunea sa doarma si ei in cersafuri, ca toata lumea, ca pina atunci dormeau pe rogojini.
- Bine, zice primarul, va dau voie sa puneti asternut, dar in prealabil sa va spalati pe picioare.
Un oltean nedumerit intreaba:
- Dom' primar, da' daca n-avem prealabil, putem sa ne spalam in lighean?

| andreea16_3110 a răspuns:

Intrebare: - Ce au facut oltenii, cand au vazut, prima oara, un vapor?
Raspuns: - Au bagat capul sub apa, sa-i vada rotile!

Un oltean si un ardelean urmaresc programul TV.
Se transmit stirile: o femeie vrea sa se arunce de la etajul al zecelea, al unui bloc.
Olteanul: - Pariez pe 100000 de lei ca nu se arunca.
Ardeleanul: - De acord!
Femeia se arunca, totusi. Olteanul scoate portofelul, pentru a onora pariul pierdut, dar ardeleanul nu vrea sa primeasca banii.
Ardeleanul: - Stii, eu am vazut stirile de la pranz si stiam ce se va intampla.
Olteanul: - Si eu. Dar nu credeam ca se arunca si a doua oara...

Un oltean se intalneste cu un ardelean, care ducea, de legatoare, o capra.
Olteanul: - Unde duci boul ala?
Contrariat, ardeleanul se uita spre animal, temandu-se de o gluma.
Ardeleanul: - Esti chior? Nu vezi ca-i capra?
Olteanul: - Pai, eu cu capra vorbeam...

Intrebare: - Cum prinde, un oltean, un iepure?
Raspuns: - Se baga in tufis si face ca morcovul.

Intrebare: - De ce fug oltenii dupa salvare, in noaptea de Inviere?
Raspuns: - Ca sa sarute crucea!

Intrebare: De ce tin oltenii tarnacopul langa televizor?
Raspuns: Pentru ca, daca nu se mai vede pe un canal, sa sape repede altul!

Intrebare: Ce au facut oltenii cand au auzit pentru prima data trenul?
Raspuns: Au adus fan, pentru ca au crezut ca e un car cu boi!

Intrebare: De ce isi fac oltenii casa rotunda?
Raspuns: Ca sa nu pandeasca hotii pe la colturi!

Intrebare: De ce isi fac oltenii casele rotunde?
Raspuns: Ca nu se urineze cainii pe la colturi!

Intrebare: De ce se plimba oltenii cu roaba prin beci?
Raspuns: Ca sa zica ca au metrou!

Intrebare: Cum fac oltenii ca sa scape de muste?
Raspuns: Pai, urca toata mancarea in pod si pandesc pana vin mustele... Cand sunt toate, oltenii inchid usa podului si trag scara!

Intrebare: De ce au oltenii talent la muzica?
Raspuns: Pai, daca dorm pe SOL si vorbesc cu FA!

fundita?puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oltenii sunt in razboi cu ardelenii... Intr-o dimineata, ardelenii pun spre Oltenia un banner mare, pe care scriu: 'Sa ne pupati in cur!'. A doua dimineata, pe partea dispre Ardeal, oltenii au scris in timpul noptii: 'Si noi, pe voi!

ntrbare: Ce au facut oltenii cand au avut prima franzela?
Raspuns: Au mancat-o cu paine!

Intrebare: Cum latesc oltenii un ceas?
Raspuns: Ii dau doi pumni, si-l lasa lat!

Intrebare: De ce -iarna- oltenii se culca pe casa?
Raspuns: Ca sa-i tina de cald casei!

Intrebare: De ce se culca oltenii cu doua pietre in buzunar?
Raspuns: Cu una sa stinga becul si cu una sa vada daca e geamul inchis!

Intrebare: Ce au facut oltenii cand au vazut -prima data- o groapa?
Raspuns: Au sapat pe langa ea, ca sa o scoata!

Intrebare: Ce fac oltenii atunci cand vad pentru prima data un vapor?
Raspuns: Isi baga capul sub apa, ca sa incerce sa-i vada rotile!

Intrebare: De ce mananca oltenii fasole?
Raspuns: Ca sa-si dea aere!

Cum verifica un oltean daca o cutie de chibrituri mai are bete?
Raspuns: Pune cutia de chibrite la ureche si da din cap!

Intrebare: De ce tin oltenii tarnacopul langa televizor?
Raspuns: Pentru ca, daca nu se mai vede pe un canal, sa sape repede altul!

femeie cam 'trecuta', babuta chiar, trece pe langa o unitate militara din Oltenia... Militarii, in lipsa cronicizata de activitate heterosexuala, o 'interpeleaza' rapid, zicandu-i:
- Mamaie draga, cati dinti ai in gura, atatea numere iti dam, numa' vino cu noi!
Dupa ce se termina 'meciurile', militarii dau sa plece inspre o crasma din apropiere. Nu fac nici 20 de pasi, ca baba striga dupa ei:
- Feciorasii lu' maicuta! Ia vedeti ca mai am un coltisor aici!

Intrebare: De ce oltenii dorm cu doua pahare la capul patului, unul plin cu apa si unul gol?
Raspuns: Poate, noaptea le va fi sete, poate nu!

ntrebare: De ce -noaptea- oltenii dorm cu ceasul in gura?
Raspuns: Pentru ca -dimineata- sa le miroasa gura a 'Tic-Tac'!

ntrebare: De ce oltenii se aseaza in ultimul rand, la cinema?
Raspuns: Pentru ca ei stiu foarte bine ca 'Cine rade la urma, rade mai bine'!

Intrebare: Stiti cum isi fac oltenii gard?
Raspuns: Pun o scandura si scriu pe ea 'ETC'!

Doi olteni mergeau pe strada:
- Ma', Ioane, tu stii ce-i ala un 'beu'?
- Nu, Marine! Dar de ce ma-ntrebi?
- Pai, mi-a spus un prieten de-al meu c-a vazut un 'cur-cu-beu'!

Intrebare: De ce nu se culca oltenii cap-la-cap?
Raspuns: Pentru ca au mintea ascutita si s-ar putea sa se intepe!