| lost.in.rain a întrebat:

Blocul in care locuiesc are 10 etaje si majoritatea locatarilor sunt persoane de varsta a 3-a. Vazandu-i pe acesti oameni te gandesti ca au trecut prin viata si ca merita tot respectul. La mine e tocmai invers:ii dispretuiesc! Respectivii locatari arunca gunoiul pe geam, desi containerul e la 20 de metri de bloc. Eu stau la parter si sunt ingrozita de faptul ca zi de zi "aterizeaza" in fata geamului pahare de iaurt, ambalaje de lapte, coji de cartofi, coji de ceapa, resturi de mancare puse in pungi etc. Daca ar fi existat posibilitatea postarii unei poze, cu siguranta v-ati fi ingrozit si dvs de cum arata spatiul verde din jurul blocului, si asta desi suntem la 5 minute de centrul orasului.
Nu stiu exact cine arunca, pentru ca m-as duce la usa sa ii vorbesc. Seful de scara ridica din umeri si spune ca daca nu stim clar cine arunca, nu putem face nimic.
Ce ma sfatuiti? Unde anume sa fac o reclamatie? Unde sa fac o sesizare desi nu stiu cine arunca, insa gunoiul e gramada in fata geamului meu? Am facut cateva poze pe care le-as trimite undeva, sa vada cineva si sa ia masuri. Astept raspuns. Multumesc.

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Poti inlocui poza del a profilul tau pentru cateva ore, daca doresti sa ne arati.eu zic sa apelezi la primarie si sa reclami si administratorul care nu vrea sa ia masuri(chiar daca nu se cunoaste cine arunca). administratorul era obligat sa someze toti locatarii si sa-i informeze de problema ta.

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai poti trimite pozele cu adresa la Protectia mediului sau la Primarie. In multe orase se dau amenzi mari Asociatiilor de locatari care nu curata in jurul blocurilor. Necazul e ca daca se da amenda Asociatiei platesti si tu ca locatar... Nu-i corect. Poate faci munca de detectiv intr-o zi si intrebi si tu, precis ca din tot blocul cineva a vazut cine isi arunca gunoiul. Mai ales daca sunt mai in varsta si nu au de lucru... poate stau si descopera ei. Imi pare sincer rau pentru tine. Imi imaginez doar ce aiurea trebuie sa fie...

| iuandfto a răspuns:

Intr-o zi incearca sa-i urmaresti. Poate vei putea sa vezi cine este si il poti reclama administratorul.

April
| April a răspuns:

Nu te-ai gandit ca vina apartine constructorului sau arhitectului care a proiectat un bloc atat de inalt fara canal colector care sa transporte gunoaiele de la orice etaj la subsol intr-o ghena, cevea, de unde salubritatea sa le poata ridica? asigura-te daca nu cumva locurile de aces la acest tobogan de gunoaie este in mod abuziv ocupat de vreun locatar. In mod normal un bloc cu 10 etaje ar trebui sa aiba instalatia respectiva. Pozele nu te ajuta cu nimic. Mai bine reclamati, toti locatarii, defect de proiectare. Dar intai de toate fii sigura ca nu e vreun abuz de proprietate.Numai bine.

| lost.in.rain explică:

am pus o poza la profil, insa nu stiu cat de clar se vede "patura" din coji de portocale