| lorenyta13 a întrebat:

Bun TPU ma poate ajuta si pe mine cineva la niste exerciti de limba romina .1.Transcrieo propozitie referitoarevla copilarie care contine un predicat verbal. 2.Alcatuieste un enunt in care un verb predicativ la un mod personal din textul dat sa apara la un mod nepersonal.Indica-i functia sintactica.3.Redacteaza o cmpunere de 7-8 rainduri in care sa-ti exprimi opinia despre rolul basmelor in dezvoltarea creativitatii \ imaginatiei copilului.Vei integra in compunerea ta patru pedicate verbale exprimate prin verbe predicative la timpuri diferite pe care le vei preciza

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Care este textul din care trebuie sa extragi problemele gramaticale?

2 răspunsuri:
| Ph03nixv3rsion a răspuns:

Eeeee fara logica ce spui pune si tu textul pe baza carui-a sa faci exercitiile

| lorenyta13 explică:

TPU textul este
A fost o data ca niciodata un tinut al basmelor ale carui personje fermecatoare ne-au varjit tuturor copilaria.Citi dintre noi nu adormem in fiecre seara ascultand peripetiile lui Pinochio sau calatoriile captivante ale Micului Print povestea induiosatoare a Cenusaresei sau a caprioarei Bambi?
Reaminteste-ti impreuna cu noi minunatele povesti pe care le vei spune la randul tau mai departe.
Alba-ca-Zapada si cei sapte pitici
Generatii intregi s-au bucurat de povestea nemuritoare a fratilo Grimm.
Frumoasa printesa este nevoita sa fuga in padure dupa ce Oglinda Fermwcata ii spune mamei vitrege ca Alba-ca-zapada este cea mai frumoasa din tara.
Aici se va imprieteni cu cei sapte pitici adorabili-Doc Hspciu Morocanosul Vouosul Rusinosul, Somnorosul si Mutulica. Dar Regina o va pacali pe Alba-ca-Zapada cu un mar fermecat...(Nicoleta Galeteanu cele mai frumoase povesti povesti ale copilariei)
si sus sunt exercitile v rog ajutati-ma dau funa!